Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ojciec Święty dziś w Abruzji

Treść

Benedykt XVI udaje się dziś do Abruzji - regionu w centralnej części Włoch, który najbardziej ucierpiał podczas trzęsienia ziemi, do jakiego doszło nad ranem 6 kwietnia. Papież odwiedzi dwie miejscowości - Onno, gdzie powstało miasteczko namiotowe dla osób pozbawionych w wyniku tej tragedii dachu nad głową, i L'Aquilę, stolicę regionu.

- Raz jeszcze chcę powiedzieć drogiej ludności, że Papież dzieli jej ból i niepokoje - mówił Ojciec Święty Benedykt XVI podczas środowej audiencji ogólnej dwa dni po tragedii. Wtedy też zapowiedział, że gdy tylko to będzie możliwe, odwiedzi zniszczony rejon. W wyniku trzęsienia ziemi o sile ponad 6 stopni w skali Richtera zginęły 293 osoby, ponad 1200 zostało rannych, a 40 tys. ludzi straciło swoje domy. 72-tysięczne miasto zmieniło się w gruzowisko, niemal całe historyczne centrum uległo zniszczeniu. Zburzona została spora liczba zabytkowych budynków na terenie miasta, w tym kościoły pochodzące z XIII i XIV wieku. Najbardziej ucierpiały transept i kopuła bazyliki Santa Maria di Collemaggio, do której według zapowiadanego planu ma wejść Ojciec Święty, część transeptu katedry San Massimo, kopuła kościoła Anime Sante, dzwonnica i absyda bazyliki św. Bernardyna. Dzisiaj Papież przybędzie do tego miasta, które powoli dźwiga się z tragedii. Spędzi w nim około 3 godzin. Najpierw uda się do Onno - również zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi. Tam spotka się z mieszkańcami zorganizowanego tam miasteczka namiotowego. Następnie pojedzie do samej L'Aquili. Najpierw uda się do bazyliki Santa Maria di Collemaggio i na sarkofagu św. Celestyna V złoży swój papieski paliusz. Potem Benedykt XVI uda się do koszar gwardii finansowej, gdzie spotka się z wiernymi oraz wolontariuszami, członkami obrony cywilnej, żołnierzami, którzy brali udział w akcji ratunkowej. Spotkanie zakończy modlitwa "Regina Caeli", po której Papież ofiaruje złotą różę dla Matki Bożej z Roio, czczonej pod tytułem Naszej Pani od Krzyża. Podczas powrotnego lotu do Watykanu Ojciec Święty zobaczy z góry najbardziej zniszczone miejsca w regionie.
Archidiecezja L'Aquili, na której czele stoi ks. abp Giuseppe Molinari, liczy 147 parafii. Na jej terenie mieszkają także Polacy i pracuje polski ksiądz. W sumie w archidiecezji jest ponad 100 tys. wiernych, którzy stanowią zdecydowaną większość w regionie.
Pierwsze wzmianki o chrześcijanach na tym terenie sięgają już pierwszego wieku. Jednak miasto L'Aquila zostało założone w 1245 roku przez cesarza Fryderyka II. Do dziś przetrwały tam XIII- i XVI-wieczne budowle, które teraz - po trzęsieniu ziemi - wymagają często kapitalnych remontów. Jedną z nich jest bazylika Santa Maria di Collemaggio wybudowana w XIII wieku. To arcydzieło w stylu romańskim z biało-różową fasadą, która się zachowała, poważnie ucierpiało w wyniku tragedii z 6 kwietnia tego roku. Kościół wcześniej był już raz zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1703 roku. Spoczywają w nim relikwie świętego Papieża Celestyna V, które po ostatnim trzęsieniu ziemi cudem zachowały się w nienaruszonym stanie, choć w samej bazylice leżały tony gruzu po tym, jak zawaliła się część dachu świątyni. Celestyn V - Pietro del Murrone - proboszcz, budowniczy tej świątyni, mnich, założyciel zakonu celestynów - został wybrany na Stolicę Piotrową 5 lipca 1294 r. po trwającym 27 miesięcy konklawe. Był jedynym Papieżem w dziejach Kościoła, który dobrowolnie zrzekł się sprawowania posługi Papieża, by poświęcić się życiu mniszemu. Kanonizowany został w 1313 roku. Bazylika jest najważniejszą budowlą w regionie ze względu na swoją historię, wyjątkową architekturę i dzieła sztuki, jakie się w niej znajdują.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-04-28

Autor: wa