Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ojciec oskarży Francję?

Treść

Ojciec Mohameda Meraha chce wnieść skargę przeciwko państwu francuskiemu za zabicie syna.

Do paryskiego biura katarskiej telewizji Al-Dżazira trafił film z nagrania zabójstw dokonanych przez Meraha. Policja najpierw informowała, że przejęła kopertę z nośnikiem pamięci USB, na którym był film, ale okazało się to nieprawdą.
Na razie nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za wysłanie filmów do katarskiej telewizji. Według policji, materiał stanowi montaż obrazów z różnych zabójstw z podkładem dźwiękowym i cytatami z Koranu. Mohamed Merah zabił nauczyciela i troje dzieci ze szkoły żydowskiej w Tuluzie oraz trzech żołnierzy w tym samym mieście i pobliskim Montauban. Francuska Rada Audiowizualna zaapelowała do Al-Dżaziry o nieemitowanie filmu. Prezydent Nicolas Sarkozy stwierdził, że katarska stacja "nie powinna pod żadnym pozorem pokazywać tych obrazów". Apele były skuteczne, bo stacja poinformowała, że nie nada tego nagrania.
Policja wciąż stara się ustalić stopień współodpowiedzialności za te zbrodnie Abdelkadera Meraha, brata Mohameda. Obecnie przebywa on w izolatce w więzieniu we Fresne (departament Val-de-Marne). Jest oskarżony o kradzież skutera, na którym przemieszczał się jego brat, dokonując mordów w Montauban i Tuluzie. Policja podejrzewa go o współudział w trzech zabójstwach i "udział w związku mającym na celu przygotowanie ataków terrorystycznych".
Adwokat Abdelkadera, Anne-Sophie Langyens, twierdzi, że stał się on "kozłem ofiarnym za czyny swojego brata", bo nie udało się zatrzymać Mohameda żywego. Ojciec zabójcy, Mohamed Benalel Merah, oświadczył, że chce, by pogrzeb syna odbył się w Algierii. Stwierdził też, że ma zamiar wnieść sprawę do sądu przeciw Francji za zabójstwo Mohameda. - Francja jest wielkim krajem, który miał środki umożliwiające zatrzymanie mojego syna żywego. Mogli go unieszkodliwić gazem łzawiącym, ale woleli go zabić - oskarża Mohamed Benalel Merah. Jego deklaracje spotkały się od razu z reakcją rządu. Zdaniem francuskiego ministra spraw zagranicznych Alaina Juppé, ojciec, którego syn dokonał takich zbrodni, powinien zamilknąć i nie zabierać głosu.

Franciszek L. Ćwik, Caen

Nasz Dziennik Środa, 28 marca 2012, Nr 74 (4309)

Autor: au