Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ograniczone odszkodowania

Treść

Projektowane zmiany w ordynacji podatkowej zakładają, że pełne odszkodowanie za błędną decyzję organu podatkowego przysługiwałoby podatnikowi tylko wtedy, jeśli udowodniłby winę tego organu. Warunkiem wystarczającym do wypłaty odszkodowania również za utracone korzyści nie byłoby więc samo uchylenie takiej decyzji. Dla drobnych podatników zmiany w ordynacji mogą oznaczać rzadsze wizyty w urzędach skarbowych.
Ciągłe nowelizacje prawa podatkowego to już w Polsce codzienność. Obecnie posłowie zajmują się projektem zmian w ordynacji podatkowej, co jest przedmiotem obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jedna ze zmian ma regulować kwestię wypłaty podatnikom odszkodowań za błędne decyzje organów skarbowych. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, podatnicy będą mogli się ubiegać o odszkodowanie wynikłe z błędnych decyzji organów skarbowych - nie tylko za poniesione szkody, lecz również za utracone zyski. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła jednak zapis ograniczający wypłatę tego typu odszkodowań. Aby uzyskać odszkodowanie w pełnej wysokości, a więc również za utracone korzyści, nie wystarczy, by decyzja organu skarbowego została uchylona. Będzie trzeba jeszcze dodatkowo udowodnić winę organowi podatkowemu, który wydał decyzję. Rozwiązanie takie może spowodować znaczne ograniczenie wysokości wypłacanych odszkodowań.
Dla przeciętnego podatnika zmiany w ordynacji mogą oznaczać rzadsze wizyty w urzędzie skarbowym. Jedna z proponowanych zmian przewiduje, że organy podatkowe miałyby prawo poprawiania błędów na formularzach PIT, powstałych z oczywistej pomyłki podatników. Chodzi np. o błędy w zaokrągleniach wpisywanych do formularza kwot czy błędy rachunkowe podczas wyliczania podatku według skali podatkowej. Jak się bowiem okazuje, błędy przy obliczaniu podatku według skali stanowią prawie 80 proc. wszystkich błędów rachunkowych popełnianych w zeznaniu. Organy skarbowe mogłyby dokonać takiej korekty pod warunkiem, że w jej wyniku zmiana w wysokości zobowiązania podatkowego czy kwoty zwrotu podatku nie przekraczałaby 1 tys. zł. Podatnik o każdej tego typu korekcie byłby informowany i w ciągu 14 dni miałby prawo złożyć wobec niej protest. Znowelizowana ordynacja stworzy również możliwość kontaktowania się podatnika z urzędem skarbowym drogą elektroniczną (np. wysyłanie pism).
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2005-04-19

Autor: ab