Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek
Treść
Poszerza się grono odbiorców, ale i uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W tegorocznych eliminacjach do XIII edycji festiwalu wystąpiła rekordowa 18-tysięczna rzesza wykonawców, tj. 1500 tzw. podmiotów wykonawczych, czyli zespołów, chórów, solistów, duetów i scholi.
Wczoraj rozpoczęły się przesłuchania finałowe do XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, laureatów wyłonionych w trzydziestu rejonach eliminacyjnych. Przesłuchania eliminacyjne rozpoczęły się 8 grudnia 2006 r. w Lublinie, potem były w Olkuszu, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Tuchowie, Radomiu, Rybniku, Zielonej Górze, Jaworznie, Katowicach, Krakowie i Ślemieniu, Goleniowie, Rzeszowie, Warszawie Wesołej, Wadowicach, Wrocławiu, Dębnie, Jarosławiu, Krasnobrodzie, Olsztynie, Bielsku-Białej, Poznaniu i Starachowicach. Najlepszych wykonawców wyłoniono także w Częstochowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Gnieźnie, Będzinie, Kędzierzynie-Koźlu, Łodzi i Równem na Ukrainie.
Przesłuchania finałowe zakończą się jutro, 6 stycznia, w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Będzinie (ul. Sportowa 5), gdzie laureaci od 3 dni w godz. 8.30-21.00 prezentują swe umiejętności wokalne.
Na przesłuchania finałowe przyjechało 120 tzw. podmiotów wykonawczych, spośród nich jury XIII OFKiP wyłoni laureatów. Jury pracuje w składzie: prof. Halina Bobrowicz (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) - przewodnicząca, prof. Mirosława Knapik (Uniwersytet Śląski w Katowicach), ks. prof. Kazimierz Szymonik (Akademia Muzyczna i UKSW w Warszawie).
Koncert Galowy odbędzie się w niedzielę, 7 stycznia, o godz. 16.00 w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu (parafia pw. NMP - os. Syberka) w Będzinie.
Konkurs zorganizowała Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski w Będzinie, natomiast honorowy patronat nad OFKiP objął prezydent Lech Kaczyński.
Pierwszy festiwal Kolęd w Będzinie zorganizowała grupa młodych ludzi w 1994 roku.
Obecnie konkurs należy już do jednego z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce, zarówno pod względem zasięgu terytorialnego, jak i poziomu artystycznego. OFKiP jest rozpoznawany jako wyspa działalności kulturalnej, której istnienie oparto na tradycji i wartościach chrześcijańskich oraz kultywowaniu dziedzictwa muzycznego o wysokim poziomie tak od strony kompozytorskiej, jak i wykonawczej.
MJ
"Nasz Dziennik" 2007-01-05
Autor: wa