Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ofiary apartheidu skarżą światowe koncerny

Treść

Jak informują niemieckie media - Naczelny Sąd Stanów Zjednoczonych zezwolił na przyjęcie przez sąd zbiorowego pozwu przeciwko ponad 50 największym na świecie koncernom za sprzyjanie apartheidowi w Republice Południowej Afryki.

Pierwszy zbiorowy pozew przeciwko amerykańskim i zagranicznym koncernom za sprzyjanie apartheidowi został złożony jeszcze w 2002 roku w nowojorskim sądzie, który miał rozstrzygnąć, czy w ogóle można przyjąć tego typu pozew sądowy. Przeciwko wystąpiły największe amerykańskie firmy, które natychmiast uzyskały wsparcie ze strony innych oskarżanych o wspieranie reżimu RPA zagranicznych koncernów. Sprawa się przedłużała sześć lat i dopiero teraz w ostatniej instancji Naczelny Sąd USA zgodził się na przyjęcie tak sformułowanego pozwu.
Pozew o odszkodowanie złożyły oddzielne trzy grupy obywateli RPA, które występują w imieniu wszystkich poszkodowanych w latach 1948-1994 przez system apartheidu w tym państwie. Adwokaci poszkodowanych żądają od minimum 50 koncernów ponad 400 miliardów dolarów odszkodowań. Wśród oskarżonych o jawne sprzyjanie dawnemu reżimowi RPA i wspieranie istniejącego tam apartheidu znajdują się niemieckie koncerny, takie jak: Daimler Benz, Deutsche Bank, a także szwajcarskie, brytyjskie i amerykańskie, jak: bank Citygroup, koncern medialny CCN, koncern BP, IBM, General Motors, Ford czy też firma Texaco.
Pozywający oskarżają światowe koncerny o to, iż doskonale wiedząc o panującym systemie apartheidu w Republice Południowej Afryki w latach 1948-1994, współpracowały z reżimem, a tym samym wspierały apartheid i przyczyniały się do jego rozwoju, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Niemieckie media zaznaczają, że na razie ten zbiorowy pozew nie uzyskał poparcia obecnych władz RPA.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2008-05-15

Autor: wa