Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odzyskują dawną świetność

Treść

Dobiega końca restauracja zabytkowych polichromii w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przemyślu. XVII-wieczne freski przedstawiające sceny Męki Pańskiej odkryto kilka miesięcy temu podczas prac remontowych.
Komisja konserwatora zabytków podjęła decyzję, że ze względu na wartość artystyczną malowidła, znajdujące się na jednej ze ścian ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, powinny być odrestaurowane. Freski o tematyce religijnej ukazują oryginalne przedstawienia figuralno-ornamentowe obrazujące sceny Męki Pańskiej. Są tam wyeksponowane naturalnej wielkości figury aniołów trzymających atrybuty Męki Pańskiej, czyli m.in. włócznię z gąbką, drabinę, gwoździe oraz czarę, z której wylewa się krew i woda. Aniołowie stopami depczą głowy bestii, która w otwartych paszczach trzyma dekoracyjne muszle.
Malowidło jest jednym z nielicznych naściennych fresków o tematyce religijnej z okresu I Rzeczypospolitej, jakie zachowało się w obiekcie świeckim. Powstało najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVII w. To jednak nie pierwsze i - jak można przypuszczać - nie ostatnie zabytkowe odkrycie w obiekcie przemyskiego starostwa. W 1997 r. podczas prac remontowych przy wejściu do budynku odkryto fragmenty barokowej polichromii z monogramem Matki Najświętszej. Dziś odrestaurowany fresk można oglądać przy wejściu do urzędu od strony Rynku.
Warto dodać, że budynek, w którym swoją siedzibę ma obecnie Starostwo Powiatowe, do końca XVIII w. był częścią klasztoru OO. Dominikanów. Odrestaurowane obecnie malowidła ścienne ozdabiały dawniej zachodnią ścianę korytarza klasztornego, który wybudowano w 1575 r. Dopiero pod koniec XVIII w. obiekt zaczął pełnić funkcje świeckie. Na przestrzeni kilku wieków mieściły się tu m.in. urząd cyrkularny, sąd, magistrat, cele więzienne, a przez jakiś czas swoją siedzibę miał tu również Zarząd Lasów Państwowych, część biur urzędu wojewódzkiego, a obecnie budynek zajmuje Starostwo Powiatowe w Przemyślu.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2005-12-06

Autor: ab