Odzyskać miliony
Treść
Ministerstwo Finansów podjęło działania, aby odzyskać ponad 60 mln złotych, które Skarb Państwa stracił na skutek udzielenia gwarancji kredytowych na budowę Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Zapewnienia takie usłyszeli posłowie podczas debaty nad raportem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym nielegalnych działań związanych z budową LFO w latach 1994-2006.
NIK stwierdziła szereg nieprawidłowości w postępowaniu funkcjonariuszy państwowych, w wyniku których Skarb Państwa stracił blisko 61 mln złotych. Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska zapewniała, że resort finansów prowadzi już działania zmierzające do odzyskania tej kwoty. - Resort współpracuje przy tym ściśle z Prokuraturą Generalną, która jest pełnomocnikiem procesowym w tej sprawie - dodała wiceminister. Podejmowane są też działania mające na celu zabezpieczenie roszczeń państwa wobec LFO, m.in. dokonano wpisu na hipotekę. Na pytania posłów o zabezpieczenia finansowe stosowane przez ministerstwo przy nowych poręczeniach Zajdel-Kurowska odpowiedziała, że wprowadzane są coraz to nowe zabezpieczenia - m.in. na nieruchomościach spółek.
W zawiadomieniu skierowanym do prokuratury o spowodowaniu szkody majątkowej wielkich rozmiarów NIK wskazywała m.in. byłego premiera Marka Belkę oraz byłych ministrów i wiceministrów za czasów rządów SLD: Wiesława Kaczmarka, Halinę Wasilewską-Trenkner i Jerzego Markowskiego. Wobec tych osób NIK 29 marca skierowała wniosek do prokuratury. Jak poinformował posłów zastępca prokuratora generalnego Tomasz Szałek, są one już objęte prowadzonym śledztwem. W ubiegłym roku zaczął się też proces Wiesława Kaczmarka. W sprawie głównego podejrzanego Zygmunta N. od półtora roku toczy się postępowanie ekstradycyjne z Wielkiej Brytanii. Ponadto odrębnym postępowaniem jest objęta sprawa nacisków ze strony urzędników kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego na byłego ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego.
Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas (na zdjęciu) stwierdził, że w Polsce konieczne jest powstanie zakładu frakcjonowania osocza. - Jest już pięć ofert inwestorów - podkreślił, dodając, że resort zrobi wszystko, by nie powtórzyła się sprawa budowy LFO w Mielcu.
Grzegorz Lipka
"Nasz Dziennik" 2007-04-13
Autor: wa