Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odzwierciedlają duszę Narodu

Treść

Dla uczczenia 88. rocznicy śmierci bohaterskiego płk. Leopolda Lisa-Kuli w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zorganizowana została wystawa pt. "Carmina Patria. Polskie hymny narodowe - od 'Bogurodzicy' do 'Hymnu Pierwszej Brygady'". Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

- Wypełniamy dziś, można powiedzieć, testament płk. Lisa-Kuli, krzewiąc wartości patriotyczne - podkreślił prof. Sylwester Czopek, dyrektor rzeszowskiego muzeum, otwierając wystawę. Z tej okazji wykład okolicznościowy pt. "Dziedzictwo Pierwszej Brygady" wygłosił prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum WP w Warszawie. Wyjaśnił, dlaczego pokolenie Pierwszej Brygady, do którego należał bohaterski płk Lis-Kula, odcisnęło takie piętno w naszych dziejach, a jego dziedzictwo wciąż jest żywe. Zadecydowała o tym niezależność czynu, odmówienie przelewania krwi za obcą sprawę, domaganie się należytego miejsca dla Rzeczypospolitej, pełna ofiarności i poświęcenia służba Polsce. Do dziś atrybutem żołnierzy Pierwszej Brygady jest oficer z bronią w ręku.
- Każdy okres historyczny ma swoją pieśń, która definiuje ten okres, bardzo dużo mówi o nim i o ludziach, którzy go współtworzyli, o metodach walki o niepodległość. Nasz polityczno-wojskowy byt "można zawiesić" na pięciolinii. Wybraliśmy pięć pieśni, które odpowiadały ważnym dla Narodu okresom historycznym. Większość z nich ma charakter militarny. Widać w tych pieśniach zarówno przywiązanie do wiary, jak i honoru, i Ojczyzny - powiedział prof. Janusz Cisek.
Wybrane pieśni to "Bogurodzica", "Mazurek Dąbrowskiego", "Boże, coś Polskę", "Rota" i "Hymn Pierwszej Brygady". Teksty tych pieśni, które funkcjonowały jako polski hymn narodowy, przedstawione zostały na planszach, a także ich twórcy, okoliczności powstania i dzieje. Znalazły się tutaj również inne utwory, napisane na temat tych pieśni patriotycznych, podkreślające ich wielką rolę w życiu Narodu, pragnącego wybić się na niepodległość. Pieśni owe budziły wiarę w niezniszczalność Narodu, w jego własne siły, w rychłe odzyskanie niepodległości oraz były wezwaniem do służby Ojczyźnie, do obrony polskiej ziemi, do poświęcenia, męstwa. Towarzysząc w trudnych, nieraz przełomowych dziejach Narodu Polskiego, krzepiły serca, dodawały nadziei, otuchy, wzbudzały entuzjazm, potęgowały patriotyzm.
Ekspozycja wzbogacona została elementami oryginalnymi: portretami wodzów - gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, księcia Józefa Poniatowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród eksponatów jest m.in. obraz "Grunwaldzkie miecze" Michała Byliny, zbroja płytowa, miecze z
XV-XVI w., szable z XVIII w., ilustracja do "Mazurka Dąbrowskiego" Juliusza Kossaka, kurtka mundurowa Dąbrowskiego, odezwa do Polaków gen. Dąbrowskiego w Mediolanie z 20 stycznia 1797 r., obraz "Legiony Polskie we Włoszech", pamiętniki Józefa Wybickiego, order Orła Białego, mundury wojska Księstwa Warszawskiego, powstańcze medale, ryngrafy, biżuteria żałobna z okresu Powstania Styczniowego, wydawnictwa patriotyczne, sztandar batalionu artylerii I Legionu Polskiego, obrazy z dziejów Pierwszej Brygady.
Alicja Trześniowska

Wystawa będzie czynna do końca maja br., a następnie zostanie zaprezentowana w dworku Józefa Wybickiego w Będominie, w którym mieści się Muzeum Hymnu Narodowego.

żródło: "Nasz Dziennik" 2007-03-10

Autor: mj