Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odrestaurowana kopia Rubensa

Treść

W rzeszowskim Domu Sztuki zaprezentowano w piątek odrestaurowaną XVII-wieczną kopię obrazu Petera Paula Rubensa "Podnoszenie krzyża". Wkrótce odnowiony obraz trafi do kościoła w Trzebosi k. Sokołowa Małopolskiego, gdzie został odnaleziony.

Zniszczone płótno nieznanego twórcy, o wymiarach 5,60x2,44 m, będące kopią obrazu flamandzkiego malarza Rubensa "Podnoszenie krzyża", zostało odnalezione przypadkowo w 2001 r. na strychu kościoła w Trzebosi. Ekspertyza przeprowadzona w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych potwierdziła, że malowidło pochodzi z XVII wieku. Miejscowy proboszcz zlecił jego konserwację pracowni konserwatorskiej Elżbiety i Piotra Bakunów z Rzeszowa. Po kilku latach mozolnych prac, uzupełnieniu zniszczonych lub brakujących fragmentów i wzmocnieniu podłoża obraz odzyskał swój pierwotny wygląd.
Malowidło przedstawiające scenę podniesienia krzyża i świadków męki Chrystusa różni się od oryginału, który znajduje się w katedrze w Antwerpii. Płótno jest szersze od pierwowzoru, na obrazie dodatkowo pojawiają się postaci rzymskich żołnierzy na koniach, a w tłumie obok Matki Bożej i św. Jana autor kopii umieścił postaci przypominające Sarmatów czy chociażby Turka w charakterystycznym turbanie. W przeciwieństwie do utrzymanego w klimacie dramatu dzieła Rubensa malowidło z Trzebosi bardziej zmierza w kierunku sceny pasyjnej z nutą zadumy. W trakcie restauracji konserwatorzy odnaleźli na płótnie odciski sęków, co może wskazywać, że obraz pierwotnie znajdował się w drewnianej świątyni, która została rozebrana pod koniec XIX wieku z chwilą powstania nowego kościoła. Monumentalne płótno mogło służyć jako tło Grobu Pańskiego, jaki w okresie Triduum Paschalnego budowano w świątyni. Odrestaurowany obraz powróci do kościoła w Trzebosi i zostanie wyeksponowany w głównej nawie.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2006-03-13

Autor: ab