Odrabianie lekcji - jak wdrożyć dziecko
Treść
Odrabianie lekcji w domu, czyli samodzielna nauka dziecka, jest bardzo ważnym elementem procesu nauczania i wychowywania. Praca domowa ucznia jest też kontynuacją nauki szkolnej, która przygotowuje dziecko do samokształcenia. Jak wskazują pedagodzy, w pierwszych latach nauki dziecko nie ma jeszcze wyrobionego nawyku samodzielnego uczenia się. Dlatego też ogromne znaczenie we właściwym jego kształtowaniu u dziecka mają przede wszystkim jego rodzice.
- Rola rodziców w wykształceniu nawyku samokształcenia u dziecka jest ogromna. To właśnie rodzice najbardziej stymulują dziecko poprzez przypominanie o obowiązkach i o tym, że musi odrabiać lekcje - tłumaczy Alicja Nagrodzka, psycholog szkolny w Szkole Podstawowej nr 27 w Lublinie. Dodaje, że rodzice muszą wymagać od dziecka tego, aby ten obowiązek odrabiania lekcji wypełnić. Dobrym i sprawdzonym sposobem na wdrażanie dziecka do samodyscypliny jest ustalony w rodzinie porządek dnia, w którym przeznacza się czas na różne zajęcia. W rodzinie powinien więc być czas na odrabianie lekcji, na czytanie, na poszerzanie zainteresowań poszczególnych członków rodziny czy na zabawę. Taka organizacja życia to nic innego jak przyzwyczajanie dziecka do planowania czasu poświęconego na naukę i czasu wolnego. - Jeżeli jedno dziecko usiadło do odrabiania lekcji, to każdy z domowników powinien wiedzieć, że teraz właśnie na to jest czas. Rodzeństwo także powinno to uszanować - mówi Alicja Nagrodzka.
Ważne jest, aby dziecko miało własny kącik przeznaczony do nauki. Powinno ono mieć swój stolik czy biurko, szafkę, półeczkę lub regał, gdzie będzie układało we właściwym porządku podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne. Inaczej nie będzie miało warunków do odpowiedniej koncentracji, niezbędnej przy pracy umysłowej. Szybko wówczas się rozprasza i odrabia lekcje w sposób chaotyczny. Przy zagospodarowaniu pokoju lub kącika dla ucznia rodzice powinni stolik do odrabiania lekcji ustawić tak, aby światło padało z odpowiedniej strony, w zależności od tego, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne. Lampa stołowa nie powinna mieć ani jaskrawego, ani zbyt słabego światła, gdyż nieodpowiednie oświetlenie może popsuć wzrok. Także krzesło i stolik powinny być przystosowane do wzrostu i wieku dziecka. Pomieszczenie powinno być często wietrzone.
W opinii psychologa szkolnego, ważne jest także to, aby uczeń odrabiał zadanie domowe o stałej, określonej godzinie. - Dziecko nie powinno zasiadać do lekcji zaraz po obiedzie, ponieważ po jedzeniu organizm się rozleniwia - radzi Alicja Nagrodzka. Dodaje także, że do odrabiania lekcji potrzebna jest dziecku przede wszystkim cisza. - Uważam, że odrabianie lekcji przy telewizji czy radiu jest niestosowne. Oczywiście w tle może grać, ale cichutko, ulubiona muzyka dziecka. Nie powinna ona jednak być dominująca. Dziecko nadpobudliwe powinno mimo wszystko odrabiać lekcje w ciszy - tłumaczy Nagrodzka. Niewskazane jest, by rodzice odrabiali lekcje za dziecko. Mogą natomiast rozmawiać o tym, co było w szkole, co jest zadane. - Rodzice powinni oczywiście stawiać wymagania adekwatne do możliwości dziecka i absolutnie nie powinni wyręczać swojej pociechy w jej obowiązkach - podkreśla psycholog. Dziecko przy wykonywaniu swoich obowiązków powinno móc zawsze liczyć na pomoc i zrozumienie swoich rodziców. Dlatego tak ważne jest zainteresowanie szkolnymi sprawami dziecka.
Agnieszka Niewęgłowska
"Nasz Dziennik" 2005-09-05
Autor: ab