Odpust w Gniechowicach
Treść
W sobotę, 9 sierpnia 2014 r., w jedynej w Polsce parafii św. Filomeny w Gniechowicach koło Wrocławia odbędzie się odpust ku czci patronki parafii. Uroczysta Msza Święta odpustowa sprawowana będzie o godz. 11.00. Święta Filomena poświęciła swoje dziewictwo Bogu, a jej serce pałało coraz większą miłością do Niebieskiego Oblubieńca. Jej życzeniem było żyć tylko dla Niego. Cesarz Dioklecjan starał się o rękę Filomeny. Kiedy mu odmówiła, została przez niego uwięziona, była torturowana, a następnie umarła w wielkich męczarniach. Początkowo Dioklecjan skazał ją na biczowanie. Kiedy jednak nie zmarła, ale nawet w cudowny sposób została wyleczona z ran, cesarz postanowił wrzucić ją do Tybru z przywiązaną kotwicą. Jednak aniołowie wydobyli ją z rzeki. Następnie cesarz postanowił pozbawić ją życia, strzelając do niej z łuku strzałami rozpalonymi w ogniu. Jednak strzały zmieniały kierunek i godziły w łuczników. Ostatecznie egzekucji dokonano przez ścięcie głowy. Relikwie św. Filomeny zostały odkryte 24 maja 1802 r. w katakumbach św. Pryscylli. Na grobowcu wyryte były: napis „LUMENIA PAX TIBI” (Pokój Tobie, Filomeno), kotwica, dwie strzały, włócznia, gałązka palmy i kwiat lilii. Papież Grzegorz XVI 30 stycznia 1837 roku wyniósł ją na ołtarze.
ks. Jarosław Wawak
Nasz Dziennik, 30 lipca 2014
Autor: mj