Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Odpowiedzialni za przyszłość"

Treść

To tytuł książki ks. prof. Janusza Nagórnego, jaka niedawno trafiła na półki księgarskie. Stanowi ona zapis felietonów wygłoszonych przez duchownego na falach Radia Maryja w cyklu "Myśląc Ojczyzna" od października 2003 roku do października 2006 roku.

Teksty ks. prof. Janusza Nagórnego są znakomitym komentarzem do wydarzeń życia społecznego i politycznego, czynionym z perspektywy bogatego nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Prezentowane felietony to także refleksja teologa-moralisty nad odpowiedzialnością człowieka za kształt życia indywidualnego i społecznego. Książka podzielona została na sześć części, które noszą następujące tytuły: "Z ziaren niepokoju i nadziei", "Cnoty pilnie poszukiwane", "Dokąd idziesz, polska rodzino?", "Wezwanie do solidarności", "Dekalog Jana Pawła II do Rodaków" oraz "Wokół polskich spraw".
Pierwsza część książki odnosi się do tajemnic Różańca Świętego. Te ziarna Różańca, symbolizujące naszą codzienność, z "ziaren niepokoju" zmieniają się w rozważaniach księdza w "ziarna nadziei". W drugiej części ksiądz profesor porusza problem poszukiwania cnót szczególnie aktualnych w życiu społecznym. Wśród tych niezbędnych do właściwego funkcjonowania życia narodowego wymienia: roztropność, poczucie wstydu, przyzwoitość, pokorę, odpowiedzialność, solidarność, wytrwałość, dobroć, patriotyzm i miłosierdzie. Trzecia część dotyczy współczesnej sytuacji rodziny i jej roli w życiu społecznym i narodowym. Kapłan zwraca tutaj uwagę na fundamentalną rolę małżeństwa sakramentalnego i rolę wychowawczą rodziny. W jednym z felietonów stwierdza: "Każde wychowanie powinno odwoływać się do istotnych wartości, które nadają sens życiu ludzkiemu. Dziecko w rodzinie poznaje wiele istotnych wartości i przyswaja je sobie, potrafi opowiedzieć się za nimi, jeśli te wartości są potwierdzone świadectwem życia jego rodziców". W czwartej części znajdujemy wezwanie do kształtowania życia społecznego w duchu solidarności, która w rozważaniach księdza ma wymiar naturalny i nadprzyrodzony. Piąta część zwraca uwagę na wagę Dekalogu w naszym życiu. Ksiądz profesor podkreśla tutaj, że Dziesięć przykazań stoi na straży godności osobowej każdego człowieka, a tym samym na straży prawdziwej wolności i ładu społecznego. W ostatniej, szóstej części książki znalazła się ocena - z punktu widzenia moralnego - niektórych aktualnych wydarzeń życia społeczno-politycznego.
"Rozważając różnorodne kwestie życia religijnego i społecznego, ks. prof. Nagórny wskazywał na kilka aspektów postawy odpowiedzialności. Mówił o odpowiedzialności religijnej - wobec Boga, o odpowiedzialności społecznej - wobec innych, i o odpowiedzialności moralnej - wobec własnego sumienia. Te różne aspekty odpowiedzialności za życie społeczne i kościelne przenikały nauczanie ks. prof. Nagórnego we wszystkich częściach jego rozważań" - podkreśla we wprowadzeniu do książki ks. prof. Krzysztof Jeżyna.
Piotr Czartoryski-Sziler

Ks. Janusz Nagórny, Odpowiedzialni za przyszłość, Fundacja Servire Veritati, Lublin 2007

Książkę można będzie nabyć w Księgarni "Naszego Dziennika":

w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego),
tel. (022) 850 60 20, e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl;

w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków,
tel. (012) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych),
e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl
"Nasz Dziennik" 2007-12-10

Autor: wa