Odpowiedzialni za inwazje
Treść
Przebywający wczoraj w stolicy Czech, Pradze, Władimir Putin uznał moralną odpowiedzialność Rosji za dokonaną w roku 1968 pod jej dowództwem inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. - Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności prawnej, lecz jest odpowiedzialność moralna - powiedział Putin na wspólnej z prezydentem Czech Vaclavem Klausem konferencji prasowej.
Dzień wcześniej, po spotkaniu z prezydentem Węgier Laszlo Solyomem, rosyjski przywódca złożył podobną deklarację na Węgrzech. - Nie trzeba łączyć Rosji ze Związkiem Radzieckim, lecz my w dalszym ciągu czujemy pewien rodzaj moralnej odpowiedzialności... Nie zapominając o przeszłości, musimy skierować się w przyszłość - powiedział Putin, nawiązując do wydarzeń z 1956 roku, gdy radzieckie czołgi rozjechały węgierską rewolucję.
PS, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-03-02
Autor: ab