Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odnaleziono kolejne mogiły polskich żołnierzy

Treść

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (OPWiM) zakończyła pierwszy etap trwających około trzech tygodni prac poszukiwawczych na Białorusi, które miały pomóc w odszukaniu i lokalizacji mogił żołnierzy Wojska Polskiego poległych w rejonie Kobrynia. W tym miejscu, w dniach 17-18 września 1939 roku, doszło do walki z wojskami niemieckimi i sowieckimi. Poszukiwania były możliwe dzięki pomocy władz białoruskich, realizujących umowę podpisaną 21 kwietnia 1995 roku w Brześciu pomiędzy rządem RP i rządem RB o ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji.

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzono we współpracy ze specjalistami białoruskimi z 52. Samodzielnego Batalionu Poszukiwawczego (białoruska jednostka specjalna do prowadzenia prac z zakresu tzw. archeologii wojskowej) oraz z archeologami białoruskimi. - W oparciu o posiadany przez Radę OPWiM oraz zebrany w trakcie wywiadów terenowych na miejscu zdarzeń materiał informacyjny przeprowadzono prace ekshumacyjne we wsi Podziemienie koło Kobrynia oraz w samym Kobryniu. Zlokalizowano tam konkretne miejsca spoczynku Polaków - głosi oficjalny komunikat Rady OPWiM.
We wsi Podziemienie odnaleziono szczątki 42 zamordowanych Polaków, w tym żołnierzy, policjantów i cywilów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, wszyscy oni zginęli z rąk działających w tym rejonie we wrześniu 1939 roku komunistycznych band zwalczających Polaków. Szajki te uaktywniły się na wieść o wejściu w granice państwa polskiego wojsk sowieckich.
W samym Kobryniu, na terenie cmentarza katolickiego, odkryto zbiorową mogiłę, w której znajdowały się szczątki 13 żołnierzy Wojska Polskiego poległych prawdopodobnie 18 września 1939 roku podczas obrony miasta. Wśród licznych elementów uzbrojenia i oporządzenia wojskowego w grobie znaleziono także przedmioty pozwalające na identyfikację konkretnych żołnierzy. Na podstawie odnalezionych znaków tożsamości zidentyfikowano nazwiska trzech żołnierzy WP: strzelców Stanisława Matyki i Ludwika Lipy oraz podchorążego Ewarysta Zajkowskiego. Szczątki Polaków złożono do specjalnych trumien, które zostaną złożone na cmentarzu katolickim w Kobryniu po zakończeniu dalszych prac poszukiwawczych. Wówczas Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa planuje urządzić tam kwatery żołnierzy Wojska Polskiego poległych w rejonie kobryńskim we wrześniu 1939 roku.
Ziemi kobryńskiej do ostatniej kropli krwi bronili żołnierze Dywizji "Kobryń" pod dowództwem płk. Adama Eplera oraz żołnierze kompanii ochotniczej złożonej z uczniów tamtejszego gimnazjum, Legii Akademickiej i funkcjonariusze Policji Państwowej z Kobrynia i Brześcia. 22 września 1939 roku do miasta opuszczanego przez Niemców weszły oddziały sowieckie.
MBZ
"Nasz Dziennik" 2008-08-21

Autor: wa