Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odleżyny - skutki, przyczyny i sposób leczenia seniora

Treść

Odleżyny to niezwykle popularna dolegliwość, na którą cierpią pacjenci szpital, placówek medycznych i rehabilitacyjnych. Ich rozpoznanie bywa trudne, a leczenie – żmudne, uciążliwe i kosztowne.

Warto zatem wyczulić się na pierwsze objawy, które zapowiadają nieprawidłowości na tle m.in. układu krążenia. Szybka reakcja i obserwacja zmian pozwoli zapobiegać trwałym uszkodzeniom, które ostatecznie znacznie obniżają komfort życia pacjentów. W tym celu wyróżnia się tzw. fazy choroby oraz dedykowane działania prewencyjne, o który nieco więcej przeczytasz w poniższym materiale.

Co to są odleżyny?

Odleżyna jest formą martwicy tkanek, która powstaje najczęściej na skutek trwałego ucisku. To on wpływa na naczynia żylne i tętnicze, doprowadzając tym samym do poważnego procesu zapalnego, wymagającego prawidłowej pielęgnacji i opieki medycznej.

Co ważne, odleżyny dotyczyć mogą zarówno naskórka, jak i pozostałych warstw skóry - również tkanki podskórnej, mięśni i kości. Toczący się stan zapalny jest nie tylko nieprzyjemny i bolesny – ale także wymaga systematycznej i uciążliwej pielęgnacji przy pomocy dedykowanych środków natłuszczających.

Wbrew panującym stereotypom problem odleżyn dotyka nie tylko obłożnie chorych, ale także osoby starsze, które zmagają się z ograniczeniami w obszarze układu ruchu. Proces powstawania odleżyn wymaga czasu, dlatego też tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i działania prewencyjne.

Zapobieganie i leczenie odleżyn

Leczenie najczęściej polega na zapobieganiu rozwojowi martwicy tkanek, z jednoczesną próbą regeneracji naskórka. Czas odbudowy jest długi, a czasami – niemalże niemożliwy.

Dlatego też tak istotne jest zapobieganie odleżynom, dbając tym samym o regularne przemieszczanie chorego, z jednocześnie stosowaną, dedykowaną pielęgnacją skóry. Im wcześniej zostaną wdrożone działania prewencyjne, tym większa szansa, że początkowy etap leczenia nie będzie wymagał dużych nakładów finansowych. Odpowiednio przygotowane opatrunki zapewniają skuteczną rekonwalescencję, a regularność i dokładność pozwoli załagodzić pierwsze, pojawiające się objawy.

W przypadku zaawansowanego postępu choroby proces leczenia jest kosztowny i długotrwały. W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet interwencja chirurgiczna. Ponadto, oprócz wspomnianych jałowych kompresorów gazowych, konieczne jest tworzenie wilgotnego środowiska, przyśpieszającego proces gojenia. Tworzenie bariery ochronnej dla bakterii oraz zabezpieczenie ran przed otarciami to główne zadanie specjalistycznych opatrunków, które dostaniemy w szpitalach i placówkach około-medycznych.

Warto jednak pamiętać, że leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarzy i specjalistów, a zaawansowane przypadki wymagają stałego pobytu w szpitalu. To tam stosowane są wyspecjalizowane materace przeciwodleżynowe, które wspomagają zaawansowane leczenie farmakologiczne.

Grupa szczególnie narażona

Oczywiście ciężko jednoznacznie stwierdzić, kto może zmagać się z odleżynami. Na ich powstanie wpływa ogrom czynników – często niezależnych od pacjenta. Niemniej jednak najbardziej narażeni na te dolegliwości są:osoby unieruchomione z przyczyn zdrowotnych – zarówno na wózku inwalidzkim, jak i na łóżku szpitalnym, 

  • osoby powyżej 75 roku życia, gdzie produkcja kolagenu i elastyny jest osłabiona, a tym samym – skóra traci zdolność do samoregeneracji,
  • osoby z nieprawidłową masą ciała – zarówno za niską (tzw. niedożywienie) jak i za wysoką (nadwaga),
  • osoby z ogólnie stan skóry i podejmowana wcześniej pielęgnacja
  •  inne czynniki zdrowotne – głównie na przestrzeni naczyniowej (np. miażdżyca)
  • osoby z upośledzonym odczuwaniem bólu – głównie na tle urazów kręgosłupa.

Fazy odleżyn

W celu rozpoznania schorzenia stworzono tzw. fazy, które determinują stopień rozwoju choroby, a także konieczne leczenie.

Faza I

Uznawana za najłagodniejszą i najłatwiejszą do leczenia. Rozpoznaje się ją po pojawieniu się zaczerwienia, które blednie po wcześniejszym naciśnięciu palcem. Jest to pierwszy objaw, który bardzo łatwo pominąć, zwłaszcza jeśli odleżyny pojawiają się na plecach lub lędźwiach.

Faza II

Wspomniane zaczerwienie przestaje blednąć, a w niektórych miejscach pojawiają się pęcherze.

Faza III

Obejmuje także tkankę podskórną, a na skórze pojawiają się głębokie rany, obrzęki i zarumienienie. Zbierające się żółte masy tkanek wymagają pilnej pomocy medycznej. Na tym etapie zdecydowanie warto kupić środki pielęgnacyjne i dedykowany materac, który znajdziesz na www.pomocedlaseniora.pl.

Faza IV

Przedostatnia faza dotyczy martwicy tkanek podskórnych i tkanek otaczających. W skrajnych przypadkach uszkodzenia dochodzą do kości, a w ranach pojawia się czarna martwica.

Faza V

Martwica obejmują powięzi, mięśnie, kości i stawy. Na tym etapie bardzo często dochodzi do zakażenia całego organizmu – a tym samym do sepsy i poważnych powikłań zdrowotnych.

Autor: Silesian

Tagi: Odleżyny skutki przyczyny sposób leczenia seniora