Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odkrywczy gazociąg

Treść

Archeologiczne skarby odkryte podczas prowadzonej kilka lat temu na Podlasiu budowy gazociągu jamalskiego możemy oglądać w Muzeum Historycznym w Białymstoku na wystawie pt. "Archeologia na gazie". Eksponaty te nie były nigdy wcześniej publicznie pokazywane.
Budowa gazociągu jamalskiego łączącego półwysep Jamał na Syberii z Europą Zachodnią była największą inwestycją energetyczną XX wieku. Białostocki odcinek gazociągu miał długość 82 km. Przebiegał wzdłuż rzeki Narwi, od wsi Kondratki, niedaleko granicy z Białorusią, aż do Daniłowa położonego u zachodnich granic województwa. Budowa gazociągu stała się wielkim zagrożeniem dla znajdujących się na trasie jej przebiegu zabytków archeologicznych. "Każdy kraj dba o widoczne w krajobrazie lub ukryte w ziemi dziedzictwo kulturowe i upowszechnia wiedzę o zagrożeniach związanych z wszelkimi inwestycjami i pracami ziemnymi, które często niszczą bezpowrotnie ślady minionej przeszłości" - głosi motto wystawy. Wobec istniejącego zagrożenia jednym ratunkiem było więc przeprowadzenie badań archeologicznych i rzetelne udokumentowanie ich opisami i zdjęciami.
Na drodze gazociągu zlokalizowano aż 40 stanowisk archeologicznych pochodzących z różnych epok i okresów. Badania wykopaliskowe przeprowadzono w sumie na 26 obiektach, odsłaniając głównie pozostałości architektury mieszkalnej, ślady zabudowy, jamy gospodarcze i odpadkowe. Do wyjątkowych odkryć należały obiekty sepulkralne (groby).
Na pierwszym stanowisku w Leonowiczach odsłonięto osadę z XVI i XVII wieku. Ciekawe też było odkrycie osady z wczesnej epoki żelaza w Nowej Woli. Jednak najlepiej prezentują się na wystawie zabytki znalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w Daniłowie Małym. Są to srebrne paciorki, broń, ozdoby - i odkrycie szczególne - pisanka. Przedmioty te pochodzą z odkrytej średniowiecznej osady i cmentarzyska. Wszystkie te eksponaty trafią do zbiorów Muzeum Podlaskiego, ponieważ zostały znalezione właśnie w podlaskiej ziemi.
Na wystawie prezentowanych jest ponad 500 przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk prowadzonych przy okazji budowy gazociągu. Są to ważne ślady naszego dziedzictwa kulturowego. Znalezisk tych dokonali archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Wystawa będzie czynna do końca kwietnia, jednak uczniowie powinni się na nią wybrać już teraz, ponieważ podczas ferii zimowych mogą ją zwiedzić za symboliczną złotówkę.
Adam Białous, Białystok
Nasz Dziennik 4-02-2004

Autor: DW