Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odkrywczo o nobliście

Treść

"Henryk Sienkiewicz. Tradycje rodowe, epizody biografii, twórczość" to tytuł najnowszego VIII tomu Studiów Sienkiewiczowskich, jaki ukazał się na rynku księgarskim. Część dochodu ze sprzedaży książki przeznaczona jest na sfinansowanie pomnika, jaki stanie na grobie śp. Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej - matki twórcy "Quo vadis", na cmentarzu parafialnym w Okrzei.

W wielotematycznym, obszernym tomie znalazły się interpretacje znakomitych dzieł naszego noblisty, tj.: "Ogniem i mieczem", "Quo vadis", "Krzyżacy" czy "W pustyni i w puszczy", a także omówione zostały w ciekawy sposób liczne wątki z życia i twórczości pisarza. Mieszczą się tu zarówno analizy fenomenu indywidualnego odbioru Sienkiewicza, jak również badanie przejawów społecznego zainteresowania jego twórczością i tradycją. Profesor Lech Ludorowski, prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, które przygotowało niniejszy tom, podkreśla we wstępie książki, że powinniśmy dbać o to, by upowszechniać biografię autora "Trylogii" oraz chronić ją przed zakłamywaniem, co dziś niejednokrotnie ma miejsce. "Biografia Sienkiewicza nie potrzebuje bałwochwalczego upiększania jego życia i zasług dla Ojczyzny. Są one bowiem same w sobie wartością stałą, cenną, wysoce pożyteczną i stanowią nasze narodowe dobro. Dlatego powinny być powszechnie znane i szanowane. Ale biografię pisarza trzeba chronić przed kłamliwym pomniejszaniem jego zasług, cynicznym oczernianiem jego osoby absurdalnymi oszczerstwami (ostatnio np. pomówieniami o rzekomy "antysemityzm")" - podkreśla prof. Ludorowski.
Tom VIII Studiów Sienkiewiczowskich jest publikacją bardzo ważną i odkrywczą. Po pierwsze dlatego, że gromadzi duży zasób wiedzy biograficznej obejmującej nie tylko osobę Henryka Sienkiewicza, ale również genealogię rodu Cieciszowskich i dzieje macierzystej rodziny Sienkiewiczów. Po drugie, znajduje się w nim pierwsza, tak wyczerpująca, próba naszkicowania biogramu matki noblisty, o której nie zachowało się wiele wiadomości. Do tej pory można było mówić, że Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa miała jedynie grobowy biogram, bo właściwie poza tym, co wyryto na płycie nagrobnej, że zmarła 1 września 1873 roku, niewiele więcej o niej można było powiedzieć. Co ciekawe, w zachowanej korespondencji Sienkiewicza znajduje się bardzo niewiele informacji o matce. Także w jego twórczości nie pojawiły się jakieś głębsze i szersze refleksje dotyczące jej osoby. Jedynie w znanym wywiadzie jubileuszowym z 1900 roku pisarz wyraźnie stwierdził, że "pociąg do literatury" zawdzięcza swojej matce. Zachowały się także listy Sienkiewicza z 1901 roku, ale w nich pisze tylko o sprawie ratowania grobu matki. W książce znajdziemy znacznie więcej ciekawych informacji o matce Sienkiewicza.
Teksty o nobliście i jego rodzinie uzupełniają informacje o działalności Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, o jego zrealizowanych przedsięwzięciach naukowo-edukacyjnych, wydawniczych i kulturotwórczych. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj inicjatywa uratowania przez Towarzystwo przed całkowitym zniszczeniem wyjątkowej pamiątki narodowej, jaką jest grób matki Sienkiewicza, i postawienia w tym miejscu pięknego pomnika. Na pewno cały tom będzie gratką nie tylko dla znawców życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, ale też dla wszystkich, których interesują rozmaite ciekawostki dotyczące pisarza i wyniki najnowszych badań sienkiewiczowskich.
Piotr Czartoryski-Sziler
Studia Sienkiewiczowskie t. VIII, Henryk Sienkiewicz. Tradycje rodowe, epizody biografii, twórczość, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2008.
Książkę można będzie nabyć w księgarniach "Naszego Dziennika": w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. (22) 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl, oraz w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych); e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl lub bezpośrednio w Wydawnictwie Polihymnia, które wydało tom: ul. Deszczowa 19, 20-832 Lublin, tel./fax (81) 746 97 17, e-mail: poczta@polihymnia.pl
"Nasz Dziennik" 2009-08-08

Autor: wa