Odkryto najstarszy kościół na świecie
Treść
W Jordanii odkryto świątynię, która jest prawdopodobnie najstarszym kościołem na świecie. Archeolodzy sądzą, że została ona zbudowana pomiędzy 33 a 70 rokiem po Chrystusie. - Jak zawsze bywa w przypadku odkryć archeologicznych, na samym początku mają one bardzo sensacyjny ton i zdarza się, że przyszłość przynosi potwierdzenie ich wyjątkowego charakteru - zaznacza w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW.
O odkryciu poinformował wczoraj na łamach gazety "Jordan Times" Abdul Kader Hassan, stojący na czele jordańskiego Centrum Badań Archeologicznych. - Zlokalizowaliśmy budowlę, która jest, jak wierzymy, pierwszym kościołem na świecie, datowanym między 33 A.D. a 70 A.D. - stwierdził archeolog. Świątynia znajduje się pod ziemią w miejscowości Rihab, która leży 40 km na północny wschód od Ammanu. Na niej znajduje się wzniesiony później inny kościół, który nosi wezwanie świętego Jerzego. Przetrwał on do dziś, a jego powstanie datowane jest na 230 rok po Chrystusie. Abdul Kader Hassan nazywa osiągnięcie grupy archeologów "niesamowitym". Według niego, istnieją bowiem dowody pozwalające sądzić, że w tym budynku zbierali się pierwsi chrześcijanie, czyli "70 uczniów Jezusa", którzy musieli uciec z Jerozolimy. Jednocześnie w istniejącym kościele św. Jerzego znajduje się mozaika, w której wspomina się o "70 umiłowanych Jezusa". Według archeologów, świątynia służyła pierwszym chrześcijanom za miejsce zamieszkania i zgromadzeń religijnych w czasach prześladowań. Do tego pierwszego w tym miejscu kościoła prowadzi kilka stopni, ma on okrągły kształt i znajduje się w nim kilka kamiennych ław. Jednocześnie, jak zwrócił uwagę Abdul Kader Hassan, na przylegającym do kościoła cmentarzu znaleziono ceramikę z III-VII wieku. Według niego, te przedmioty świadczą o tym, że pierwsi chrześcijanie i ich potomkowie żyli na tych ziemiach aż do późnych rządów rzymskich.
Ostrożność w podchodzeniu do takich informacji zaleca dr Tomasz Waliszewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zwraca uwagę, że brakuje tu jeszcze przede wszystkim potwierdzenia datowania tej budowli normalnymi sposobami archeologicznymi.
Sławomir Jagodziński
"Nasz Dziennik" 2008-06-10
Autor: wa