Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odkryte skarby

Treść

Album "Skarby Bernardynów" powstał w ramach obchodów 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka. Ojcowie Bernardyni i wydawnictwo Biały Kruk zadedykowali dzieło Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, największemu Pielgrzymowi Kalwaryjskiemu. Z okazji prezentacji książki, która odbyła się w bernardyńskiej świątyni w Krakowie w dniu 4. rocznicy śmierci Papieża Polaka, pokazano zabytkową panoramę Golgoty namalowaną w 1911 roku.

W publikacji "Skarby Bernardynów" przedstawiono blisko dwadzieścia bernardyńskich klasztorów, zaprezentowano dzieła sztuki, które często pozostają niedostępne. Teraz poprzez tę propozycję wydawniczą zostają przed nami odkryte. - Album "Skarby Bernardynów" ukazuje dużą liczbę różnego rodzaju dzieł sztuki znajdujących się w naszej prowincji zwanej potocznie Prowincją Ojców Bernardynów. Pokazane zostały w nim dzieła dostępne na co dzień dla publiczności, jak i te zakryte przed nią. Są one wyrazem kunsztu ich autorów, ale świadczą także o wierze i bogactwie duchowym tych, którzy je tworzyli - mówił o. prowincjał Czesław Gniecki. Wyraził on wdzięczność dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania albumu - "pokaźnego dzieła, którego przygotowanie wymagało wiele wysiłku i współpracy wielu ludzi". Książkę przygotowało i opublikowało wydawnictwo Biały Kruk we współpracy z wydawnictwem "Calvarianum".
Sięgając po album, dowiadujemy się, jak różnorodne i bogate są bernardyńskie skarby, zarówno te materialne, jak i duchowe. W publikacji zaprezentowano m.in. architekturę, wnętrza, malarstwo, rzeźbę. Fotografie autorstwa Adama Bujaka dopełnia bogatej treści tekst, który napisali o. Cyprian Moryc OFM oraz o. Wiesław Murawiec OFM. - W tym roku rodziny franciszkańskie przeżywają wspaniały jubileusz powstania. W 1209 roku Papież zatwierdził regułę franciszkańską napisaną przez św. Franciszka. Ta reguła stawiała duże wymagania, a przyjmowano ją ochotnie - przypomniał ks. bp Albin Małysiak. Zaznaczył, że w czasach średniowiecznych Europę przed bezbożnictwem ocalił św. Franciszek.
Podczas prezentacji, na której zgromadziło się dostojne grono gości, zaśpiewał chór kleryków "Schola Cantorum" z Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Bernardynów. Teksty Jana Pawła II skierowane do ojców i braci bernardynów recytował Jerzy Zelnik. Zabytkowa panorama Golgoty, odsłonięta z okazji tej uroczystości, powstała w 1911 roku, a namalował ją dla kościoła Ojców Bernardynów we Lwowie Tadeusz Popiel. Od lat powojennych pozostaje ona w bernardyńskiej krakowskiej świątyni.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-04-04

Autor: wa