Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odejście Papieża obudzi Europę?

Treść

Odejście z tego świata Ojca Świętego poruszyło cały świat, również zlaicyzowaną Europę Zachodnią. Jej mieszkańcy zapełnili puste zazwyczaj kościoły, chcąc oddać hołd Papieżowi, który jak widać, poruszył sumienia także swoją śmiercią. Tak było m.in. we Francji, którą Jan Paweł II często nazywał pierwszą córą Kościoła.

Francja
Jak nigdy dotąd kościoły francuskie w niedzielę wypełniły się po brzegi. Setki tysięcy ludzi zgromadziło się w nich, by oddać hołd zmarłemu Papieżowi i modlić się za Jego duszę. Na terenie całej Francji odprawiano specjalne dodatkowe Msze Święte, uczestniczono w modlitwach.
Centralne uroczystości odbyły się w paryskiej katedrze Notre-Dame. Oprócz prezydenta Chiraca i premiera Jeana-Pierre'a Raffarina wzięli w niej udział: przewodniczący senatu Christian Ponceley, liczni ministrowie, m.in. spraw wewnętrznych - Dominique de Villepin, spraw zagranicznych - Michel Barnier, i zdrowia - Philippe Douste-Blazy.
Przybyli również przedstawiciele innych religii - Dalil Boubaker, przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego i rektor Wielkiego Meczetu Paryskiego, zwierzchnik Kościoła prawosławnego patriarcha Emmanuel, przewodniczący Francuskiej Federacji Protestanckiej Jean-Arnold de Clermont, oraz przedstawiciele Reprezentatywnej Rady Francuskich Organizacji Żydowskich, w tym jej sekretarz Haim Musican. Paryska katedra zmieściła 6 tys. ludzi, a 10 tys. słuchało Mszy Świętej na placu przed świątynią, gdzie umieszczono wielki ekran telewizyjny. Mszę Świętą celebrował niedawno wyświęcony metropolita Paryża ks. Vingt-Trois, który w swoim kazaniu oddał hołd zmarłemu Papieżowi. W czasie modlitw setki ludzi padały na kolana, co nie jest w zwyczaju we Francji. Z oczu wielu młodych osób płynęły łzy.
Również do kościoła Notre-Dame de Clignancours w 18. dzielnicy Paryża przybyły tysiące osób na Mszę Świętą. Wyłożono tam księgę kondolencyjną. W krypcie świątyni paliły się setki świec przyniesionych przez wiernych.
W Bordeaux Mszę św. za Ojca Świętego odprawił ks. kard. Jean-Pierre Ricard, przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji. Na terenie całego kraju kościoły były otwarte do późnych godzin nocnych. W Evry pod Paryżem na apel ks. abp. Michela Dubosta zorganizowano całonocne czuwanie. Podobne czuwania odbyły się też w wielu miastach Francji.
Wczoraj natomiast trwało czuwanie w bazylice Sainte-Anne-d'Auray (Morbihan), którą Jan Paweł II odwiedził 20 września 1996 r. To właśnie w tym miejscu w obecności 150 tys. pielgrzymów wezwał On Francuzów "do budowy Kościoła jutra".
Również wczoraj odbyły się ekumeniczne modlitwy w katedrze w Amiens.
W Niedzielę Miłosierdzia szczególnie wypełniły się kościoły i kaplice, w których tradycyjnie zbiera się francuska Polonia. Uroczyste Msze Święte i modlitwy odbyły się w największych skupiskach Polaków we Francji: w regionie paryskim, Pas de Calais, Alzacji, Lotaryngii i Normandii. Tysiące Polaków uczestniczyły też w modlitwach za duszę Jana Pawła II, które odbyły się w kościołach francuskich. Tutejsze media publikowały i emitowały liczne reportaże z uroczystości z udziałem Polaków żyjących we Francji.
Franciszek L. Ćwik, Caen

D'Estaing odmówił prośbie Papieża
Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing ujawnił, że Ojciec Święty Jan Paweł II osobiście bardzo zabiegał o to, aby w traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej zostało wymienione z nazwy chrześcijaństwo. "Na koniec naszej rozmowy Papież powiedział do mnie, że jego życzeniem jest, aby w dokumencie europejskim zostało wyraźnie użyte słowo 'chrześcijański'" - stwierdził francuski polityk w wywiadzie dla gazety "Le Figaro" (wczorajsze wydanie). Giscard d'Estaing, który kierował pracami nad traktatem konstytucyjnym, przyznał, że wtedy odpowiedział Papieżowi, iż Jego prośba nie będzie mogła być spełniona. Jako główny powód wymienił fakt, że tekst traktatu musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 25, bardzo zróżnicowanych krajów członkowskich UE.
WP, KAI

Niemcy
W Niemczech po śmierci Papieża flagi narodowe zostały opuszczone do połowy masztu. W wielu niemieckich kościołach przez całą noc modlono się za duszę Ojca Świętego. W większych miastach diecezje otworzyły kościoły dla wiernych na całą dobę.
Przewodniczący niemieckiego Episkopatu ks. bp Karl Lehmann stwierdził, że świat po śmierci Jana Pawła II będzie biedniejszy, ponieważ odszedł ktoś wielki, kto pisał światową historię i był żywym i odważnym świadkiem Ewangelii. Natomiast ks. kard. Joachim Meissner, metropolita Kolonii, zauważył, że "(...) powinniśmy być wdzięczni, że żyliśmy w czasach Jego [blisko - red.] 27-letniego pontyfikatu i pozostaniemy z tym niezmiernie bogatym dziedzictwem".
Ewangelicki biskup Wolfgang Huber uznał Jana Pawła II za jednego z najznakomitszych Papieży w całej historii Kościoła. Hołd Ojcu Świętemu oddali również przedstawiciele innych niemieckich religii. Paul Spiegel, przewodniczący Niemieckiej Rady Żydów, stwierdził, że dla Żydów Jan Paweł II był Papieżem pokoju. Natomiast przewodniczący Niemieckiej Rady Muzułmanów Nadeem Elyas powiedział, że Ojciec Święty był "ostoją pojednania i pokoju na świecie" i "przerzucał mosty dialogu między różnymi religiami".
W liście kondolencyjnym kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder napisał m.in.: "Ten Papież tworzył nową historię (...). Poprzez swoje działania i wyjątkową osobowość zmieniał świat". Prezydent Niemiec Horst Koehler w depeszy kondolencyjnej stwierdził zaś, że śmierć Jana Pawła II jest ogromną stratą dla całego świata.
We wszystkich polskich kościołach na terenie Niemiec odbyły się w niedzielę Msze Święte w intencji Ojca Świętego. Przybyły tłumy wiernych Polaków mieszkających na obczyźnie, którzy przyszli pożegnać swojego ukochanego Ojca. Na twarzach wszystkich ludzi malował się smutek, żal i wielka zaduma. Kto nam będzie teraz mówił, jak mamy żyć? - to pytanie padało najczęściej.
Polska ambasada i wszystkie konsulaty w związku ze śmiercią Papieża wystawiły w swoich pomieszczeniach księgi kondolencyjne. Konsul w Hamburgu rozesłał do wielu rodaków informacje na ten temat.
Waldemar Maszewski, Hamburg

Belgia
W niedzielnej Mszy Świętej w intencji Papieża, odprawionej przez ks. kard. Godfrieda Daneelsa w katedrze Świętych Michała i Guduli w Brukseli, uczestniczyły tysiące wiernych, których nie mogła pomieścić świątynia. Wśród nich byli przedstawiciele rządu i rodziny królewskiej. Premier Belgii liberał Guy Verhofstadt złożył hołd Papieżowi. - Nawet jeśli ktoś nie zgadzał się z Jego niektórymi poglądami, nikt nie zaprzeczy, że Papież Jan Paweł II pozostawił swój ślad w drugiej połowie XX wieku - stwierdził premier. Król Belgów Albert II wraz z królową Paolą zapowiedzieli swój udział w ceremonii pogrzebowej w Rzymie. Również tysiące Polaków w Brukseli uczestniczyły w niedzielnych Mszach św. w polskim kościele Notre Dame de la Chapelle. Wczoraj wieczorem została odprawiona tam Msza Święta dla belgijskiej Polonii w intencji świętej pamięci Papieża Jana Pawła II poprzedzona Różańcem.
Piotr Wesołowski, Bruksela

Austria
Ponad 2 tysiące Polaków uczestniczyło w Mszach św. sprawowanych w polskim kościele na wiedeńskim Rennwegu w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wszystkie były odprawiane za zmarłego Jana Pawła II. - Papież był dla nas kotwicą i szczęściem - mówili Polacy mieszkający w stolicy Austrii. Wielu z nich nie mogło dostać się do wnętrza świątyni, pozostając na otaczających ją ulicach. Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu ks. Zygmunt Waz powiedział, że Polacy przychodzili do kościoła natychmiast po usłyszeniu wiadomości o śmierci Ojca Świętego. Przed pomnikiem Papieża stojącym przed kościołem ludzie składali kwiaty i zapalali znicze. Od dnia śmierci Ojca Świętego kościół polski w Wiedniu jest otwarty dla wiernych do późna w nocy. Przychodzi do niego pomodlić się wiele osób, w tym młodzież. - Papież przez prawie 27 lat był dla nas wielkim przykładem i świadkiem wiary. Jesteśmy świadomi, że wiele dla nas uczynił, i za to jesteśmy bardzo wdzięczni - dodał ksiądz rektor. Podkreślił, że "w osobie Papieża Polaka Bóg dał światu wielki dar". - Będziemy się cieszyć, jeśli Jego świadectwo pozostanie w naszych sercach i na całym świecie, abyśmy i my mogli dać świadectwo światu - powiedział ks. Waz, który znał Jana Pawła II jeszcze z czasów krakowskich.
BM, PAP

Ukraina
W świątyniach katolickich Lwowa od samego rana odbywały się w niedzielę nabożeństwa żałobne w intencji Papieża - poinformował rzecznik prasowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego o. Ihor Jaciw. Przed tablicą pamiątkową na ścianie katedry we Lwowie zapalono setki zniczy i składano kwiaty. Tysiące katolików, grekokatolików, a nawet prawosławnych modliło się za duszę Jana Pawła II.
Zwierzchnicy Cerkwi prawosławnych Ukrainy przekazali wyrazy współczucia katolikom. Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu Filaret przesłał kondolencje zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ks. kard. Lubomyrowi Huzarowi i zwierzchnikowi Kościoła katolickiego na Ukrainie ks. abp. Marianowi Jaworskiemu. "Cerkiew prawosławna wysoko ocenia wielki wkład Papieża w pokojową działalność, nawiązywanie wzajemnych kontaktów oraz współpracę miedzy prawosławnymi i katolikami, Jego aktywność skierowaną na obronę chrześcijańskiego ducha i moralności" - napisał patriarcha Filaret.
Na Krymie także tatarski Medżlis (parlament) i Duchowe Zjednoczenie Muzułmanów Krymu przekazały kondolencje wszystkim wiernym Kościoła katolickiego. We wspólnym oświadczeniu Tatarów krymskich podkreśla się, że Jan Paweł II był pierwszym Papieżem, który "podjął konkretne kroki w sprawie nawiązania równego dialogu między wiernymi różnych wyznań".
Eugeniusz Tuzow-Lubański, WP, PAP

Białoruś
Niemal jednocześnie w katolickiej katedrze i prawosławnym soborze katedralnym w Mińsku zwierzchnicy obu wyznań na Białorusi - ksiądz kardynał Kazimierz Świątek i metropolita Filaret, wezwali w niedzielę wiernych do modlitw za duszę Jana Pawła II. Kardynał Świątek powiedział, że śmierć Ojca Świętego "jest stratą dla całej ludzkości". Jan Paweł II okazał się dla Kościoła, chrześcijaństwa i ludzkości człowiekiem opatrznościowym, "szczególnie w tym okresie, gdy na kuli ziemskiej działy się rzeczy straszne" - wskazał hierarcha. Podkreślił również, że Papież, "obdarzony darami Ducha Świętego", prowadził Kościół po wzburzonych falach. 91-letni ks. kard. Świątek wskazał, że nie ma dziś człowieka, wierzącego czy nie, który nie skłoniłby głowy przed wielkością Jana Pawła II. Zwierzchnik białoruskich katolików podkreślił też, że nie było dziedziny życia, do której Papież nie wniósłby wkładu swoją nauką, postawą, wskazówkami, życiem i przykładem. - Nie można się dziwić, że już po paru godzinach od Jego śmierci zaczęto Go nazywać świętym oraz Janem Pawłem Wielkim - zaznaczył ksiądz kardynał.
Natomiast metropolita Filaret pod koniec nabożeństwa w soborze katedralnym wezwał wiernych do modlitwy "za duszę zmarłego pierwszego biskupa Rzymu" oraz podkreślił, że Jan Paweł II był "wielkim Papieżem".

Włochy
We Włoszech, gdzie ogłoszono trzydniową żałobę, wszystkie szkoły dostaną w prezencie film telewizyjny: "Karol: człowiek, który został papieżem" - zapowiedział producent filmu Pietro Valsecchi. Jednocześnie potwierdził on, że jesienią rozpoczną się zdjęcia do dalszego ciągu filmu - opowieści o pontyfikacie Jana Pawła II. Pierwszy film, w dwóch częściach, po 75 minut każda, kończy się wyborem ks. kard. Wojtyły na Papieża. Ukończoną niedawno całość producent przekazał kilka dni temu Ojcu Świętemu.

Wenezuela
Lewicowy prezydent Wenezueli Hugo Chavez ogłosił 5-dniową żałobę narodową. W trakcie swojego cotygodniowego programu telewizyjnego "Halo, prezydencie" Chavez przedstawił nagrania z audiencji u Ojca Świętego w Watykanie w roku 2000 i 2002. Wyrażał też podziw "dla Jego działań w zwalczaniu biedy". - Wysoko cenię też krytyczny głos Papieża w sprawie wojny w Iraku - tłumaczył Chavez.

Kuba
Na rządzonej przez komunistyczny reżim wyspie ogłoszono 3-dniową żałobę. Władze zapowiedziały też transmisję z uroczystości pogrzebowych w Watykanie w oficjalnych mediach publicznych.

Ziemia Święta
W kościele św. Piotra w Starej Jaffie za spokój duszy Papieża Jana Pawła II modlili się wczoraj Polacy. Kościół wypełnili po brzegi emigranci zarobkowi, pracownicy ambasady i konsulatu oraz rodziny polsko-żydowskie mieszkające w Izraelu. Mszę św. w intencji Ojca Świętego koncelebrowali ksiądz prałat Grzegorz Pawłowski - duszpasterz izraelskiej Polonii, o. Narcyz Klimas, franciszkanin z klasztoru w Jaffie, i ks. dr Mirosław Wróbel z KUL. Przy ołtarzu ustawiono wizerunek Jezusa Miłosiernego i portret Jana Pawła II przepasany kirem. Ksiądz Wróbel podkreślił w homilii związek obu wizerunków z obrazem św. Piotra w głównym ołtarzu kościoła - wskazując, że Jan Paweł II, Następca św. Piotra, był "zanurzony w Bożym Miłosierdziu". - Miłosierną miłość Boga Ojca do każdego człowieka ukazywał Papież przez cały swój pontyfikat na wszystkich kontynentach i milionom ludzi - powiedział ks. Wróbel i wezwał wiernych, aby "dzieło Jana Pawła II było nieustanną inspiracją dla katolików, a szczególnie Polaków, do naśladowania w życiu wiary i świadczenia o Jezusie Chrystusie".

Egipt
Nieoczekiwanie także w Egipcie - muzułmańskim kraju, gdzie katolicy stanowią mniejszość - prezydent Hosni Mubarak ogłosił na znak uznania dla "działań Jana Pawła II na rzecz Arabów i narodu palestyńskiego" wprowadzenie w kraju 3-dniowej żałoby narodowej. Rzecznik prezydenta zapowiedział również wysłanie delegacji wysokiego szczebla na uroczystości pogrzebowe.

Iran
Prezydent kraju Mohhamad Chatami wyraził głębokie współczucie w związku ze śmiercią Jana Pawła II, nazywając go "posłańcem pokoju, sprawiedliwości i prawości".
PS, PAP, KAI, Reuters

Rosja
Moskwa. "W każdej Mszy świętej, rannej i wieczornej we wszystkich rosyjskich świątyniach wspominamy Ojca Świętego. Ale wieczorami w katedrze aż do niedzieli będą odprawiane specjalne Msze święte żałobne" - zapowiedział agencji RIA Nowosti ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz. Wczoraj i dzisiaj o godz. 15.00 Msze osobiście odprawia metropolita. Jutro w Eucharystii uczestniczyć będzie nuncjusz Apostolski w Moskwie ks. abp Antonio Mennini oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Stojący na czele Rosyjskiego Zjednoczonego Związku Chrześcijan Ewangelików w Rosji Siergiej Riachowski oraz główny rabin Rosji Adolf Szajewicz złożyli na ręce ks. abp. Kondrusiewicza wyrazy współczucia z powodu śmierci Jana Pawła II. Ksiądz arcybiskup Kondrusiewicz zapowiedział już swój przyjazd na uroczystości pogrzebowe do Watykanu.
Sachalin. W katolickiej parafii w Jużno-Sachalińsku zostały wczoraj odprawione Msze żałobne za pokój duszy Jana Pawła II. Poranna Msza św. odprawiona została po rosyjsku, wieczorem - po angielsku. W świątyni ustawiono portret Jana Pawła II oraz tablice ze zdjęciami Ojca Świętego. Sachalińscy katolicy codziennie modlą się za Papieża i zapalają świeczki. W dniu pogrzebu Jana Pawła II będą uczestniczyć, modląc się i oglądając w katedrze transmisję telewizyjną z Watykanu - podała agencja ASTW-Inform.
Jekaterynburg. - Wielu katolików przychodzi codziennie do kościoła pw. św. Anny, aby pomodlić się za duszę Papieża - poinformował agencję IA Regnum proboszcz tamtejszej parafii katolickiej. Odprawiane są też Msze Święte za śp. Jana Pawła II. Główna uroczysta Msza Święta żałobna odbyła się wczoraj.
Perm. Na wieść o śmierci Jana Pawła II tamtejsi katolicy modlili się w kościele całą noc. Proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz powiedział agenci Regnum, że ludzie "winni dziękować Bogu za tego człowieka, który tak wiele uczynił nie tylko dla wspólnoty katolików, ale dla całego świata. Ksiądz Kazimierz wezwał przedstawicieli innych wyznań, aby przyszli do kościoła i postawili świece przed portretem Jana Pawła II. Wczoraj odbyła się Msza św. w intencji Ojca Świętego. Ksiądz proboszcz wezwał parafian, aby uczestniczyli w modlitwach za zmarłych, które odbywają się w permskim kościele 3 razy dziennie.
Tiumeń. W tamtejszym kościele odprawiane są za Ojca Świętego codzienne Msze Święte i prowadzone są modlitwy. Muzułmanie obwodu tiumeńskiego skierowali do katolików słowa głębokiego współczucia i zapewnienia o modlitwie za Papieża. "On bardzo wiele uczynił szczególnie (...) aby zagasić zarzewia wojny, w tym celu jeździł po całym świecie. W Jego wystąpieniach przejawiała się polityka pokojowego współistnienia ze wszystkimi wyznaniami i narodami" - oświadczył w imieniu społeczności muzułmańskiej Fatych Garifullin. Na 8 kwietnia muzułmanie zapowiedzieli modlitwy za duszę Ojca Świętego.
W odróżnieniu od muzułmanów tiumeńscy kapłani prawosławni nie planują szczególnych inicjatyw w związku ze śmiercią Papieża. - Jest to problem na poziomie Patriarchatu, a nie parafii. Nie możemy niczego zrobić bez [jego - red.] błogosławieństwa - wyjaśnili agencji Regnum przedstawiciele Znamieńskiego Soboru Katedralnego.
WM

"Nasz Dziennik" 2005-04-05

Autor: bj

Tagi: papież. pope europe europa