Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oddała życie za synową i jej dziecko

Treść

W Lipsku nad Biebrzą, w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki, rozwija się kult bł. Marianny Biernackiej, niezwykłej teściowej, która w czasie II wojny światowej oddała życie za swoją synową i jej nienarodzone dziecko, ponosząc męczeńską śmierć z rąk Niemców.
Ordynariusz ełcki ks. bp Jerzy Mazur wraz z ks. Jerzym Lubakiem, kustoszem sanktuarium, zapraszają na jutro na doroczny odpust do Lipska, połączony z diecezjalnym spotkaniem teściowych. Patronuje im bł. Marianna Biernacka (1888-1943), mieszkanka Lipska. Wychowała sześcioro dzieci, po śmierci męża zamieszkała wraz z synem Stanisławem i jego żoną Anną (żyje do dziś w Lipsku).
Na początku lipca 1943 roku gestapo aresztowało małżonków - Anna była wtedy w stanie błogosławionym, kolejne dziecko miało się niedługo urodzić. Wówczas Marianna padła do stóp niemieckiego żołnierza i prosiła: "Panie, a gdzie ona pójdzie? Ulitujcie się, tu jedno dziecko, drugie za dwa tygodnie na świat ma przyjść - pójdę za nią". Po tych słowach zwróciła się do swojej rodziny: "Ja jestem stara, a wy młodzi, powinniście żyć". Sołtys, który był obecny podczas aresztowania, przetłumaczył te słowa. Żandarm niemiecki, po chwili zastanowienia, wyraził zgodę. Marianna została wywieziona wraz z innymi aresztowanymi do więzienia w Grodnie. 13 lipca 1943 roku na fortach w Naumowiczach Niemcy rozstrzelali 50 mieszkańców Lipska, w tym Mariannę i jej syna Stanisława. Przed śmiercią miała tylko jedną prośbę: aby dostarczono jej różaniec.
13 czerwca 1999 roku, w czasie Mszy św. w Warszawie, Ojciec Święty Jana Paweł II beatyfikował 108 męczenników drugiej wojny światowej, wśród nich Mariannę Biernacką. Jest ona czczona jako patronka teściowych, życia poczętego oraz rodzin. Przykład jej ofiary pokazuje, że jedyne, co ma wartość w życiu, to miłość.
Kult bł. Marianny Biernackiej rozwija się szczególnie w jej rodzinnym Lipsku. W tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Bazylianki znajduje się obraz błogosławionej, do którego coraz liczniej przybywają pielgrzymi, a zwłaszcza teściowe, aby wypraszać potrzebne łaski.
Mszę Świętą odpustową w Lipsku, która rozpocznie się jutro o godz. 11.00, transmitować będzie Radio Maryja.
Monika Rogińska
Nasz Dziennik 2011-08-01

Autor: jc