Oddaj ziemię następcy
Treść
Ponad sześć tysięcy rolników, którzy przekażą swoje gospodarstwa następcy lub innemu rolnikowi i zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej, otrzyma renty strukturalne. Wnioski o wypłatę tych świadczeń będą przyjmowane przez biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 1 do 10 września. Będzie to, niestety, ostatni nabór na renty strukturalne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, bo na więcej nie ma już pieniędzy.
Dla rolników najbardziej istotne jest to, że w tym roku zmienią się zasady przyznawania rent. Otóż nie będzie teraz o tym decydować kolejność złożonych wniosków, ale ich wartość. Każdy dokument zostanie oceniony i rolnikowi zostaną przyznane punkty rankingowe. Premiowane będą te osoby, które przekażą następcom gospodarstwa o największej powierzchni użytków rolnych, a nowo powstałe gospodarstwo będzie miało największą powierzchnię. Chodzi bowiem o to, aby przy pomocy rent zmienić strukturę agrarną, czyli aby powstały większe obszarowo gospodarstwa. Dlatego też nie każdy rolnik, który spełni kryterium wiekowe, może wystąpić o rentę. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że gospodarstwo rolne przeznaczone do przekazania następcy powinno mieć minimum 3 hektary w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, a w pozostałych województwach nie mniej niż 6 hektarów. Przy czym gospodarstwo, które powstanie po oddaniu ziemi, nie może być mniejsze niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju - 10,15 hektara. Jeśli natomiast przekazywane gospodarstwo jest większe niż 10 ha, to nowe gospodarstwo musi być większe co najmniej o 10 proc. od gospodarstwa przekazywanego. Czyli np. rolnik przejmujący 15 ha ziemi powinien już mieć nie mniej niż 1,5 ha gruntów rolnych. Ponadto rolnik może sobie zostawić nie więcej niż 50 arów ziemi wraz z siedliskiem i na tym gruncie prowadzić uprawę ziemi lub hodowlę zwierząt (np. drobiu), ale tylko na potrzeby swojej rodziny.
O renty strukturalne mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 55 lat, ale oczywiście nie mają prawa do emerytury lub renty. "Wymagane jest, aby rolnik prowadził działalność rolniczą nieprzerwanie przez co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku i podlegał w tym okresie oraz w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników (w KRUS). Nie można zalegać z zapłatą należności do KRUS z tytułu tego ubezpieczenia. Wnioskodawca musi również posiadać numer producenta w prowadzonej przez ARiMR ewidencji producentów" - informuje Agencja.
Zainteresowani będą mogli przekazać ziemię rolnikom, którzy już posiadają gospodarstwa, lub swoim następcom - pod warunkiem, że ta osoba ma mniej niż 40 lat i zacznie prowadzić działalność rolniczą po raz pierwszy z dniem przejęcia gospodarstwa rolnego od rolnika ubiegającego się o rentę strukturalną. Rolnik przejmujący ziemię musi też legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi lub musi uzupełnić wykształcenie w ciągu trzech lat od daty otrzymania decyzji przyznającej pomoc w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" (taka dotacja wyniesie 75 tys. zł). Jest też inny warunek - przejmujący gospodarstwo rolne musi zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach przez co najmniej 5 lat. Ponadto trzeba skierować do Agencji wniosek o wpis do ewidencji producentów rolnych, a w przypadku następcy należy także dostarczyć plan rozwoju gospodarstwa.
Przypomnijmy, że podstawowa wysokość renty strukturalnej wynosi 1013 złotych. Zostanie ona powiększona o 676 zł, jeżeli renta będzie wypłacana jednocześnie małżonkowi. Jeśli natomiast rolnik oddał więcej niż 10 ha rolnikowi, który ma mniej niż 40 lat, wtedy renta strukturalna zostanie podniesiona o 102 złote. Wypłacanie renty zostanie zakończone w momencie, gdy rolnik osiągnie 65. rok życia, czyli jednocześnie nabędzie prawo do normalnej emerytury rolniczej. Ta zaś, przypomnijmy, wynosi w granicach 600-700 złotych. Tak więc otrzymanie renty strukturalnej może być dla rolnika także korzystne finansowo, choć trzeba pamiętać, że te świadczenia, które będą teraz przyznawane, okażą się i tak o wiele niższe niż w przypadku rent, które rolnicy dostali w latach 2004-2006. Wtedy ich wysokość przekraczała niekiedy, i to znacznie, 2 tys. zł - łącznie dla rolnika i jego małżonka.
KL
Nasz Dziennik 2010-08-03
Autor: jc