Odczytać wolę Boga
Treść
Prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów bosych o. Albert Wach przewodniczył wczorajszym uroczystościom w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej. Na Eucharystii dziękczynnej za dar i życie św. Rafała - gorliwego patrioty, patrona wielu stanów - w stulecie jego śmierci zgromadziła się Rodzina Radia Maryja.
Rozpoczynając homilię, o. Albert Wach zwrócił uwagę, że być może są osoby, które dzisiaj dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam łączą się z tym szczególnym miejscem - czerneńskim sanktuarium - po raz pierwszy. Podkreślił, że 126 lat temu przybył tutaj, w wieku 46 lat, św. Rafał od św. Józefa. Dwudziestopięcioletni okres jego bardzo intensywnej i wyczerpującej pracy apostolskiej przyniósł wiele wspaniałych owoców. Jednym z dzieł był klasztor karmelitów w Wadowicach, pod którego wpływem pozostawał młody Karol Wojtyła, urodzony trzynaście lat po śmierci św. Rafała. Ojciec Albert Wach przypomniał, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej w uchwale z 14 września br. uznał św. o. Rafała Józefa Kalinowskiego za wzór patrioty, oficera, inżyniera, wychowawcy i kapłana-zakonnika.
- Tym samym potwierdził, że w dobie kryzysu autorytetów święty Rafał Kalinowski, jeden z prawdziwych ojców nowoczesnej Polski, jest kimś ważnym także dla życia publicznego naszej Ojczyzny - mówił o. Albert Wach. - Ojcze Rafale, który byłeś zawsze własnością Boga, do Niego tylko należałeś, wyproś nam z Nieba łaskę ukrycia się w samotności i czytania woli Bożej i daj nam odwagę uczestniczenia w życiu publicznym - zakończył homilię.
Podczas uroczystości o. Albert Wach przekazał przedstawicielowi koła terenowego związku sybiraków w Gryfinie relikwie św. Rafała Kalinowskiego. Przed odczytaniem dokumentu potwierdzającego autentyczność relikwii podkreślił, że sybiracy są grupą szczególnie bliską św. Rafałowi, tak jak on doświadczyli wielkich cierpień w ukryciu.
Dzieło życia św. Rafała Kalinowskiego przedstawiła młodzież w programie słowno-muzycznym. Historię czernińskiego sanktuarium przybliżył o. Paweł Ferko, prowincjalny animator Rodziny Szkaplerznej, historyk, rekolekcjonista.
Ojciec Kazimierz Franczak, przeor czernińskiego klasztoru oraz kustosz sanktuarium, po Mszy Świętej podkreślił, że to dzięki posłudze Radia Maryja i Telewizji Trwam słowa św. Rafała stają się dziś słyszane w Polsce i w świecie.
Na spotkanie przybył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Pozdrawiając zgromadzonych, zwrócił się do nich z prośbą, aby walczyli o ludzi z miłością. Podkreślił, że największym dramatem nie jest bieda materialna, ale moralna. Apelował, aby pokazywać dzieciom i młodzieży drogę do Pana Jezusa i Matki Najświętszej, uczyć samodzielnego myślenia. - Wy jesteście apostołami, módlcie się, abyście byli ewangelicznymi siewcami. Matka Boża nas uratuje, ale Ona potrzebuje współpracowników - powiedział o. Tadeusz Rydzyk.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-11-20
Autor: wa