Odbudowa spalonego kościoła
Treść
Niedawno stanął w płomieniach zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Antoniego w Warszawie Starej Miłosnej. Przybywający na poranne Msze św. parafianie zastali prawie całkowicie spalony przedsionek i część frontowej ściany. Drewniany kościół był wyposażony w czujniki przeciwpożarowe, co uchroniło go przed całkowitym zniszczeniem. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej większa część budowli została uratowana. Niestety, pożar zniszczył doszczętnie drzwi, organy oraz część niedawno wymienionego dachu przedsionka.
Proboszcz ks. Krzysztof Cyliński i mieszkańcy osiedla wkładali wiele serca w odnowienie i poprawienie stanu technicznego kościoła. W ostatnich latach wymieniono instalacje elektryczne, położono nowy dach i wyremontowano ściany.
Drewniana świątynia w Starej Miłosnej została wzniesiona i wyposażona w latach 1948-1950. Jej poświęcenia dokonał 6 sierpnia 1950 r. Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński. Jednak dzieje kościółka są znacznie dłuższe. Ponieważ w czasie działań wojennych spłonął kościół-kaplica wzniesiony z drewna na skarpie przy szosie terespolskiej, tam, gdzie dziś znajduje się cmentarz grzebalny, a o pozwoleniu na budowę nowego kościoła nie było mowy, ówczesny proboszcz ks. Stanisław Witkowski wpadł na pomysł, żeby przenieść do Miłosnej kościółek stojący bezużytecznie obok wielkiej barokowej świątyni w Rokitnie koło Błonia. I na takie rozwiązanie decydenci z UB się zgodzili, bo formalnie liczba obiektów sakralnych statystycznie się nie powiększyła. Tymczasem rokitnianom drewniany kościółek nie był już potrzebny. Zbudowano go po I wojnie światowej - obok gruzów przepięknej barokowej świątyni, zniszczonej w dniach 12-19 października 1914 r. - jako tymczasową, choć okazałą kaplicę. Kiedy w 1931 r. nowo wybudowana świątynia została poświęcona, stojąca w jej bezpośrednim sąsiedztwie prowizoryczna budowla stała się niepotrzebna. I właśnie dzięki temu mogła trafić do Starej Miłosnej.
Prace przy remoncie zabytkowego obiektu rozpoczną się prawdopodobnie wiosną, ale już teraz można pomóc parafii, wpłacając darowizny na konto: Parafia rzymskokatolicka św. Antoniego, ul. Borkowska 1, 05-077 Warszawa, nr konta: 26 1500 1878 1218 7002 6885 0000.
EI
"Nasz Dziennik" 2006-01-31
Autor: ab