Od wiary do malarstwa
Treść
Spotkanie z Ojcem Świętym w plastyce, muzyce i poezji - tymi słowami można opisać wernisaż malarstwa "Totus Tuus" poświęcony pontyfikatowi Jana Pawła II, który odbył się w sobotę w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w warszawskim Rembertowie.
Wernisaż zorganizowała rembertowska parafia oraz działająca pod jej patronatem Fundacja Sztuki Abdank - Polska. Prace zainspirowane postacią Ojca Świętego Jana Pawła II zaprezentowali Włodzimierz Batrakow ze Lwowa, Mirosław Górski, Agnieszka Ostrowska i Andrzej Pszczółkowski.
- Cieszę się, że w tym domu parafialnym, który służy kulturze, ma dziś miejsce wystawa i spotkanie ludzi, którzy przyszli posilić się tym, czym Ojciec Święty Jan Paweł II karmi nas przez wszystkie lata swego pontyfikatu - podkreślił w słowach powitania ksiądz prałat Edward Żmijewski, proboszcz parafii Matki Bożej Zwycięskiej.
- Te prace rodzą się z fascynacji Ojcem Świętym. To człowiek, który całym swym życiem daje wielkie świadectwo wiary. Nie umiem o tym mówić, lepiej oddają to moje prace - powiedział nam Andrzej Pszczółkowski.
Natchnieniem do powstania obrazów Włodzimierza Batrakowa była ostatnia wizyta Ojca Świętego we Lwowie. - To było bardzo ważne wydarzenie dla całej Ukrainy. Ten podziw dla Ojca Świętego łączy Ukrainę z Polską - wskazywał artysta.
W czasie wernisażu przy akompaniamencie muzyki odczytano również fragmenty "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II oraz wiersze rembertowian jemu dedykowane.
"Jestem u stóp Twoich jak kropla deszczu w oceanie tłumu i jestem jak najwyższa sosna ponad zagajnik wystająca. Jestem jak wszyscy i jestem jedyna pod Twą wzniesioną w pozdrowieniu ręką" - to fragment wiersza "Moje spotkanie z Janem Pawłem II" autorstwa Urszuli Zielińskiej-Pszczółkowskiej, od dwudziestu lat mieszkającej w Rembertowie.
Fundacja Sztuki Abdank - Polska już siódmy rok mobilizuje mieszkańców Rembertowa do wspólnego dawania świadectwa o naszej wierze, historii i kulturze. Jej osiągnięcia to m.in. teatr jednego aktora i zespół "Gościniec", utworzenie muzeum na Podlasiu, w którym gromadzone są skarby naszej narodowej kultury.
- Mieszkam w Rembertowie od 1946 roku, mój tata budował ten kościół. Nasza Fundacja jest odpowiedzią na amnezję pamięci historycznej i degradację w sensie społecznym, moralnym i katolickim. Chcemy uaktywniać życie katolickie i narodowe w Rembertowie - mówił Stanisław Choiński, prezes fundacji.
- Pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II jest olbrzymim wkładem w głoszenie Ewangelii, poszerzanie pokoju na świecie i umacnianie nas na każdy dzień. Z tego podziwu dla Ojca Świętego zrodziła się ta wystawa - dodał Choiński.
Specjalne podziękowania twórcy fundacji składają swojemu patronowi - proboszczowi rembertowskiej parafii Matki Bożej Zwycięskiej księdzu prałatowi Edwardowi Żmijewskiemu.
- Odkąd pod patronatem parafii powstała fundacja, wielokrotnie spotykaliśmy się na podobnych wieczorach. W parafiach są wspaniali ludzie z fantastycznymi pomysłami, tylko trzeba umieć ich dostrzec - podkreślił ksiądz proboszcz Żmijewski.
Beata Andrzejewska
"Nasz Dziennik" 2004-11-22
Autor: kl