Od Piety do Jana Pawła II
Treść
Tuż po Świętach Wielkanocnych, na kilka dni przed beatyfikacją Papieża Polaka ma zostać wstrzymany ruch pielgrzymkowy w Grotach Watykańskich. Podjęta zostanie skomplikowana i delikatna operacja wyjęcia trumny Jana Pawła II. Jednak jak podkreśla w rozmowie z nami ks. prałat Sławomir Oder, postulator w procesie beatyfikacyjnym Ojca Świętego Jana Pawła II, nie została podana jeszcze oficjalna informacja dotycząca dokładnego terminu. - Wiadomo, że ta uroczystość będzie miała charakter bardzo prywatny, bardzo wąski krąg osób będzie mógł w tym uczestniczyć - zaznacza.
Trumna z ciałem Jana Pawła II przez kilka kolejnych dni po beatyfikacji zostanie wystawiona w bazylice watykańskiej przed ołtarzem konfesji św. Piotra. Pierwszą osobą, która uda się do trumny, aby złożyć hołd nowemu błogosławionemu, będzie Ojciec Święty Benedykt XVI. Nastąpi to po zakończeniu Mszy św. beatyfikacyjnej. Zgodnie z zapowiedziami czas wystawienia trumny uzależniony ma być od napływu pielgrzymów. Jednak jak nieoficjalnie dowiedział się "Nasz Dziennik", w miejscu nowego spoczynku w kaplicy św. Sebastiana bł. Jan Paweł II zostanie pochowany w czwartek, 5 maja, i najprawdopodobniej w tej uroczystości weźmie udział Papież Benedykt XVI.
Kaplica św. Sebastiana to miejsce o wysokiej randze, zlokalizowane nieopodal Piety Michała Anioła. Co bardzo istotne, jest to kaplica otwarta dla wszystkich, dlatego dostęp do miejsca spoczynku bł. Jana Pawła II nie zostanie utrudniony. - Myślę, że decyzja umieszczenia ciała Ojca Świętego w tym miejscu pozwoli na stworzenie miniszlaku pielgrzymkowego, który będzie się rozpoczynał od znaku maryjnego przy Piecie, będzie możliwość pomodlenia się i refleksji przy grobie Jana Pawła II oraz zatrzymania przy Janie XXIII. Każdy będzie mógł przejść tą drogą pielgrzymkową - podkreśla ks. prałat Sławomir Oder.
Co łączy Polaków z Papieżem Innocentym XI (jego pontyfikat przypadł na lata 1676-1689)? Papież Polak zajmie miejsce w jego dotychczasowym grobie, ale te związki są o wiele głębsze, a teraz także poprzez ten fakt zostaną przypomniane światu. Jan III Sobieski, król Polski, zwyciężając pod Wiedniem, zatrzymał ekspansję turecką i tym samym ocalił chrześcijańską Europę. Właśnie Papież Innocenty XI nadał polskiemu monarsze tytuł "Obrońcy wiary". Jednym z dowodów papieskiej wdzięczności wobec króla Polski była również zmiana dokonana w papieskim herbie. Innocenty XI umieścił na nim polskiego orła w koronie.
Do obecnego grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich każdego dnia przybywają setki pielgrzymów. Jak ważne jest to spotkanie dla wiernych, świadczą choćby liczne świadectwa, podziękowania za łaski. Nie ulega wątpliwości, że po beatyfikacji do grobu nowego błogosławionego przybywać będzie jeszcze więcej pielgrzymów. - Zachęcam wszystkich do tego, aby przybyć tutaj i z radością uczestniczyć w beatyfikacji Ojca Świętego. To będzie nowe spotkanie w wielkiej rodzinie tych wszystkich, którzy upatrują w Janie Pawle II symbol obecności ojcostwa, łączący ludzi bardzo głębokimi więzami, których podstawą jest wiara i miłość - podkreśla ks. prałat Sławomir Oder.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-04-15
Autor: jc