Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od flamenco do klasyki

Treść

Prapremiera baletu "Kolor żółty" w choreografii Graya Vederona, do muzyki Sławomira Kulpowicza i w scenografii Waldemara Zawodzińskiego zainauguruje w sobotę kolejny łódzki festiwal tańca. Przedstawienie zostanie zrealizowane przez zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi.
Od 1968 r., co 2 lata, scena Teatru Wielkiego w Łodzi staje się europejskim centrum baletu współczesnego i klasycznego. Od samego początku festiwal był areną konfrontacji wszystkich znanych w świecie zespołów baletowych, które w Łodzi prezentowały swoje najbardziej wartościowe spektakle. Festiwalowa publiczność podziwiała: Ballet National de Cuba, Ballet Rambert i Sadlers Wells Royal Ballet z Wielkiej Brytanii, Cullberg Ballet ze Szwecji, Het Nationale Ballet z Holandii, Baletto di Toscana z Włoch, ISO Dance Theatre z USA, St. Petersburski Teatr Baletu Borisa Ejmana z Rosji. Systematycznie pojawia się na festiwalu Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, oraz balet Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.
Swoją obecność zaznaczyli w Łodzi niemal wszyscy znani i cenieni w świecie choreografowie z: Maurice'em Béjartem, Alicją Alonso, Grayem Vederonem, Ewą Wycichowską, Pavlem Smokiem, George'em Balanchinem i Hansem van Manenem na czele. Szerokim echem odbiły się przedstawienia: "Czerwona Giselle" i "Bracia Karamazow" Borysa Ejfmana, "Giselle" Matsa Eka, "Królowa śniegu" Davida Bintleya, "Wolfgang Amadeus" i "Ziemia obiecana" Graya Vederona, "Legenda o Józefie" Emila Wesołowskiego, "Misterium słońca" i "Misterium ziemi" Ewy Wycichowskiej.
Tegoroczne spotkania mają, w porównaniu z poprzednimi, znacznie skromniejszy wymiar. Rozpocznie je zespół gospodarzy wspomnianą już prapremierą. Później wystąpią kolejno: hiszpański Ballet Flamenco de Andalucia ze spektaklem "Droga na południe" (17 i 18 maja), Szged Contemporay Dance Company z Węgier zaprezentuje choreograficzną wersję "Carmina burana" w układzie Tamasa Juronicsa (20 i 21 maja). W niedzielę, 22 maja, tancerze Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie pokażą głośne przedstawienie "Balanchine i muzy" w choreografii George'a Balanchine'a oraz "Przewodnik muz" w choreografii Borysa Ejfmana. Będzie też okazja do poznania drugiego hiszpańskiego zespołu Compania Nacional de Danca, który 24 i 25 maja zaprezentuje wieczór, składający się z baletów: "Za was umieram", "Arcángelo" i "Siedemnaście" w układzie Nacho Duato.
Finał XVIII Łódzkich Spotkań Baletowych zaplanowano na 28 i 29 maja. Festiwal zakończy najbardziej klasyczny balet "Jezioro łabędzie" w wykonaniu tancerzy Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Musorgskiego z Sankt Petersburga.
Adam Czopek

"Nasz Dziennik" 2005-05-12

Autor: ab