Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od 28 sierpnia paszporty biometryczne

Treść

Od 28 sierpnia będziemy się mogli legitymować paszportami biometrycznymi, zawierającymi specjalny mikroprocesor z zakodowanym cyfrowym zapisem twarzy. Wprowadzenie nowych dokumentów nie będzie oznaczać utraty ważności starych.
Nowy wzór zdjęć paszportowych, dostosowany do wprowadzanych 28 sierpnia paszportów biometrycznych, obowiązuje od 27 lipca. Dawne paszporty, oparte na danych wydrukowanych na papierze, są bardzo łatwe do podrobienia, dlatego - jak tłumaczył wczoraj podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Piętak - zmiany zostały wprowadzone w celu poprawy bezpieczeństwa. Dokumenty z mikroprocesorem trudniej sfałszować. Możliwa będzie też podwójna identyfikacja osoby: tak jak do tej pory poprzez fotografię oraz przez dane zapisane w mikroprocesorze.
Nowe dokumenty wydawać ma sto punktów w całym kraju. Resort będzie monitorował ich pracę, a te, w których nastąpią poważne nieprawidłowości, zostaną zlikwidowane. - To nie tylko centrala wprowadza paszporty biometryczne, lecz także wojewodowie na swoim terenie. I to wojewodowie są również odpowiedzialni za to, jak będą one wprowadzane - powiedział Piętak. Województwa dostały specjalne środki na modernizację punktów wydawania nowych paszportów, tak by były one przystosowane do większej liczby klientów. Wojewodowie mają decydować o tym, gdzie będą wydawane paszporty biometryczne - wyjaśniała p.o. dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA Małgorzata Piotrak.

Na 10 lat
Każdy paszport ma swój termin ważności i na nowy należy go wymienić dopiero po jego upływie. Osoby, które teraz wyrobią paszport biometryczny, nie będą musiały wymieniać go na nowy, gdy wprowadzony zostanie wymóg umieszczenia w nim zapisu linii papilarnych czy tęczówki oka. Obecny paszport biometryczny z wizerunkiem twarzy będzie ważny 10 lat. - Obecny paszport daje możliwość umieszczenia innych cech biometrycznych, co oznacza, że jest możliwość zapisania dodatkowych informacji - wyjaśnił Maciej Kiedrowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju Rejestrów MSWiA. Czas oczekiwania na nowy paszport nie będzie dłuższy niż 30 dni. Aby zapobiec ewentualnym opóźnieniom, przeprowadzone zostały specjalne szkolenia dla pracowników punktów wydawania paszportów, fotografów, a także kampanie informacyjne dla tych, którzy będą wyrabiać nowe dokumenty. Do wniosku o paszport trzeba dołączyć dwie fotografie o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, o dobrej ostrości, pokazujące wyraźnie oczy i twarz en face, od wierzchołka głowy do górnej części barków. Cena paszportu biometrycznego to 140 zł, przy czym dla studentów i osób niepełnoletnich będzie obowiązywać 50-procentowa zniżka. Polska zobowiązana jest wprowadzić paszporty biometryczne dyrektywą UE. Koszt całej operacji to 19 mln złotych.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-08-03

Autor: wa