Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od 2024 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie

Treść

Godzinowa stawka minimalna wynagrodzenia od stycznia przyszłego roku będzie wynosić 27,70 złotych brutto. Miesięczne wynagrodzenie minimalne wzrośnie do 4242 złotych brutto. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej „Rząd blisko ludzi”.

Szef rządu zaznaczył, że te wskaźniki zanotowały ogromny wzrost względem czasów, gdy krajem rządziła koalicja PO-PSL.

– Porównajcie tamtą normę: 4, 5 czy 7 złotych za godzinę a 27 złotych za godzinę. Od 1 lipca będzie 28 złotych – z małym haczykiem – 10 groszy. To jest stawka, którą proponujemy. Minimalne wynagrodzenie miesięczne, które od 1 stycznia będzie wynosiło 4242 złote, od 1 lipca zostanie podniesione do 4300 złotych. Startowaliśmy z poziomu 1750 złotych brutto – wskazywał premier.  

W konferencji wzięła też udział Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Wskazała, że poziom płac odzwierciedla sytuację na rynku pracy w naszym kraju.

– Rynek pracy dzisiaj jest wyjątkowo silny. Mamy najniższe bezrobocie. W Unii Europejskiej jesteśmy trzecim państwem z najniższym bezrobociem. Tutaj są potrzebne ręce do pracy oraz godna i stabilna praca. Praca daje poczucie godności i stabilizacji każdego z nas. Dlatego te decyzje są odpowiedzialne, przemyślane i podejmowane we właściwym momencie – akcentowała Marlena Maląg.  

Rząd szacuje, że minimalne wynagrodzenie otrzymują 3 miliony 600 tysięcy osób. Od 1 lipca tego roku najniższa pensja wynosi 3600 złotych brutto, a stawka godzinowa 23,50 złotych brutto.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 14

Autor: mj