Ochronić zabytki przed wojną
Treść
Wskutek zawieruchy wojennej na terenie dzisiejszego Iraku może zostać zniszczonych bądź poważnie uszkodzonych wiele zabytków kultury. Na ziemiach dawnej Mezopotamii (położonej między Tygrysem a Eufratem) kryje się dziedzictwo kulturalne ludzkości sprzed 7 tys. lat. W okolicach samej Samarry znajduje się około 10 tysięcy miejsc historycznych określanych jako zabytki kultury chrześcijańskiej oraz islamskiej. Większość z nich jeszcze nie została wykopana i zbadana.
Obecnie najbardziej zagrożone są zabytki Bagdadu m.in. meczet Kustansiryi, pałac Abbasydów oraz Muzeum Iraku. To w nim znajdują się unikatowe eksponaty takie jak: sumeryjskie posągi, asyryjskie płaskorzeźby, tabliczki sprzed 5 tys. lat z pismem klinowym, złote i srebrne hełmy oraz naczynia z cmentarza w Ur.
Większość cennych pamiątek kultury mezopotamskiej rozmieszczona jest wzdłuż rzek, czyli w miejscach, gdzie koncentruje się życie Irakijczyków i gdzie prowadzone są działania wojenne. Do szczególnie cennych miejsc należą: Nippur, Ur, Kisz, Uruk, Abu Salabich, Eridu, Babilon, Aszur, Hatra, Chorsabad, starożytna Niniwa z pałacem królewskim na Wzgórzu Kuyundzyk, Akarkuf, Larsa oraz Samarra ze słynnym meczetem z krzywym minaretem - wieżą (z której wierni wzywani są na modlitwę). Równie cennym miejscem jest Nimrud, jedna ze stolic państwa asyryjskiego. Znajduje się tam stanowisko archeologiczne, na którym w latach 1974-76 pojawili się po raz pierwszy polscy archeolodzy. Odkryte przez nich obiekty zachowane są do dziś.
Irak, stanowiący kolebkę cywilizacji starszej niż Egipt, Grecja czy Rzym, był siedzibą dynastii, które wymyśliły pismo, zaczęły uprawiać rolę i zbudowały miasta Niniwę, Nimrud i Babilon - gdzie znajdują się słynne Wiszące Ogrody. Do najważniejszych miast zabytków kultury chrześcijańskiej i islamskiej zalicza się Samarrę. Jest to jedno z największych miejsc wykopaliskowych na świecie.
Na terenie Iraku znajdują się dobra kulturowe, które m.in. potwierdzają istnienie postaci biblijnych np. Jonasza, którego przypuszczalny grób znajduje się w meczecie na wzgórzu Nebi Yunis w Mosulu.
Anra, PAP, KAI
Nasz Dziennik 28-03-2003
Autor: DW