Ocalić od zapomnienia
Treść
Rozstrzygnięto IV Edycję Konkursu "Ocalić od zapomnienia" organizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie. Problematyka konkursu obejmowała tematykę od kampanii wrześniowej 1939 roku po lata 80.
W tegorocznej, czwartej edycji do udziału w konkursie obok uczniów szkół ponadgimnazjalnych dopuszczono po raz pierwszy prace gimnazjalistów. Jak powiedział nam Ryszard Ziobroń z rzeszowskiego IPN, uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością co do sposobu opracowania zebranego materiału historycznego.
- Wśród prac dominowały klasyczne opracowania w formie pisanej, jednak były także prezentacje multimedialne, reportaż wideo oraz prace plastyczno-literackie. Tematyka prac była rozciągnięta chronologicznie poprzez całość okresu dopuszczonego w regulaminie - to jest od kampanii wrześniowej 1939 r. po lata 80., a uczniowie najchętniej podejmowali problematykę związaną z II wojną światową - wyjaśnia historyk IPN. Dodaje, że niezwykle istotny jest fakt, iż wielu uczestnikom konkursu udało się dotrzeć do bardzo ciekawych świadków historii.
- Większość nadesłanych opracowań była na dobrym poziomie, a uczniowie trafnie zrozumieli główną ideę konkursu, jaką jest "ocalenie od zapomnienia" ważnych, choć trudnych czasów i wydarzeń oraz niebanalnych ludzi, którzy powoli odchodzą od nas w przeszłość - ocenia Ryszard Ziobroń. Wśród gimnazjalistów pierwszą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu "Ocalić od zapomnienia" otrzymał Michał Ruszaj z Gimnazjum nr 2 w Jaśle, drugą Paulina Uliasz z gimnazjum w Miejscu Piastowym, a trzecią Magdalena Maciołek z gimnazjum w Gnojnicy Woli. W kategorii prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwszej nagrody nie przyznano, druga zaś przypadła w udziale Jakubowi Szczurkowi z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, a dwie trzecie nagrody otrzymały Natalia Dulińska z LO w Cmolasie oraz Sylwia Siwul z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się 23 bm. o godz. 11.00 w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2006-05-22
Autor: ab