Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obwodnica na celowniku Unii

Treść

Komisja Europejska wystąpiła wczoraj do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z wnioskiem o podjęcie pilnych działań w celu powstrzymania Polski przed wznowieniem prac budowlanych przy obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy. Prace mają ruszyć jutro, kiedy w dolinie kończy się okres lęgowy ptaków. KE liczy na to, że Trybunał jeszcze dziś zakaże podejmowania prac. Minister transportu Jerzy Polaczek stwierdził, że mimo kuriozalności wniosku Polska spodziewała się takiego kroku ze strony Komisji, która lekceważy fakt, że przygotowując się do budowy drogi, wypełniliśmy wszystkie normy rodzimego prawa i nie naruszyliśmy prawa wspólnotowego. Jeśli Trybunał wyda stosowny zakaz, prace w dolinie Rospudy zostaną najprawdopodobniej wstrzymane. Tymczasem mieszkańcy Augustowa, którzy domagają się budowy obwodnicy, rozpoczęli wczoraj blokowanie drogi krajowej K8.



Polskie władze nie podejmą żadnych działań w odpowiedzi na posunięcie KE, zanim nie zapoznają się z uzasadnieniem wniosku Komisji Europejskiej, a prace w dolinie Rospudy, zgodnie z polskim prawem, będą kontynuowane. - Trudno odnosić się do wniosku dotyczącego prac, które jeszcze się nie rozpoczęły - wskazuje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" minister transportu Jerzy Polaczek. Jedno jest pewne - nasze władze oczekują od Trybunału Sprawiedliwości orzeczenia, że spełniliśmy wszystkie wymogi prawne, przygotowując się do budowy drogi wokół Augustowa. - Jestem człowiekiem wrażliwym na wymogi ochrony środowiska, natomiast nie mogą one stać ponad potrzebami mieszkańców Augustowa, którzy muszą znosić ponad 6 tys. tirów dziennie przejeżdżających w ostatnich tygodniach przez centrum miasta. Nie ma drugiego uzdrowiska w Europie, które posiadałoby tego rodzaju rozwiązanie drogowe - dodaje minister. Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), poinformował nas, że jeśli Trybunał zakaże prac w dolinie Rospudy, zostaną one wstrzymane. - Polska, przygotowując budowę obwodnicy Augustowa, wydała przez 15 lat prawie 20 mln złotych na to, aby z najwyższą starannością przeprowadzić cały proces analiz środowiskowych i zabezpieczeń dla ekosystemu. Stąd dłuższa niż przewidywano na początku estakada, stąd oczyszczalnia ścieków i inne systemy, które mają zabezpieczać środowisko naturalne w dolinie Rospudy. Obecnie okazuje się, że budowa może być zatrzymana tylko dlatego, iż jedna czy dwie organizacje pozarządowe, tzw. ekologiczne, złożyły wniosek do KE o interwencję w tej sprawie, a Komisja zwróciła się do Trybunału - zauważa Maciejewski. Nasze własze w walce o budowę obwodnicy zdecydowanie wspiera Litwa. - Obwodnica przez Augustów stanie się ważnym punktem autostrady Via Baltica łączącej republiki nadbałtyckie z Europą Zachodnią - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Ceslovas Siksnelis, litewski wiceminister transportu.
Litewscy przewoźnicy są uprzedzani o utrudnieniach ruchu drogowego w okolicach Augustowa w związku z blokadą drogi krajowej K8 przez mieszkańców. Manifestujący zamierzają przepuszczać jedynie samochody osobowe oraz autobusy. Tiry do momentu zgody UE na budowę obwodnicy nie będą wpuszczane do Augustowa. Wczoraj zdecydowana większość zatrzymanych przed Augustowem tirów posiadała rejestrację litewską.

Mieszkańcy Augustowa blokują
Kierowcy, którzy nie będą mogli przejechać przez Augustów, nie powinni też liczyć na objazdy. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ze względu na zły stan techniczny dróg wprowadził na czas blokady zakaz ruchu pojazdów o masie powyżej 10 ton na wszystkich drogach dojazdowych. Podczas wczorajszej blokady jej organizatorzy postanowili wysłać do Brukseli swoich przedstawicieli, którzy będą manifestowali przed siedzibą KE. Całą akcję ma finansować samorząd miejski i sponsorzy. Mieszkańcy Augustowa wyślą również pismo do szefa Komisji Europejskiej, w którym poproszą, aby nie utrudniać budowy obwodnicy.
Wniosek KE o natychmiastowe wstrzymanie prac w dolinie Rospudy był gotowy od marca, kiedy to Komisja skierowała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w związku z budową obwodnic Augustowa i Wasilkowa na terenach chronionych Natura 2000. Wniosek nie został jednak wysłany, bowiem prace wstrzymano w związku z trwającym od 1 marca okresem lęgowym ptaków.
KE nie zgadza się na budowę obwodnicy w dolinie Rospudy, uznając ją za teren unikatowy, gdzie żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa drogi.
Inwestor wynajął firmę ochroniarską, która pilnuje, aby ekolodzy nie próbowali zakłócać prac budowlanych. Również mieszkańcy Augustowa stworzyli tzw. ochotnicze patrole, które mają za zadanie nie dopuścić, aby zieloni okupowali teren budowy. Na razie ekolodzy zaczęli rozbijać swój obóz na należących do nich działkach w okolicy doliny Rospudy.
Anna Ludwig
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2007-07-31

Autor: wa

Tagi: augustow obwodnica