Obudzić ducha służby
Treść
„Wiara a jakość posługi” to hasło VII Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego, która dziś wieczorem rozpocznie się w Radomiu. Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Nasz Dziennik”.
Od siedmiu lat Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu podejmuje się organizowania wyjątkowego spotkania gromadzącego wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym. W konferencji biorą udział wolontariusze medyczni i niemedyczni z kraju oraz z zagranicy. Są także lekarze, pielęgniarki, duszpasterze hospicjów, księża diecezjalni i zakonni oraz alumni seminariów duchownych, studenci i młodzież szkół średnich i gimnazjalnych. W konferencji może wziąć udział każdy, kto zainteresowany jest zdobyciem wiedzy na temat posługi chorym w hospicjach i nie tylko. Organizatorzy radomskiego spotkania dbają, by wśród prelegentów znaleźli się specjaliści z różnych dziedzin wiedzy, nauki i życia hospicyjnego. W tym roku swoje wykłady wygłoszą m.in. prof. Bogdan Chazan, prof. dr hab. Krystyna de Walden-Gałuszko, prof. dr hab. Elżbieta Krajewska-Kułak i ks. Andrzej Dziedziul MIC – kapelan Forum Hospicjów Polskich.
VII Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego ma za zadanie obudzić w Polakach ducha służby chorym, ich rodzinom i osieroconym. – Posługa hospicyjnych wolontariuszy obejmuje właśnie te trzy kategorie potrzebujących naszych bliźnich. Posługa ta pełniona jest przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu, także w święta i także w te największe: Boże Narodzenie i Wielkanoc. W te świąteczne dni nasi podopieczni może najbardziej potrzebują bliskości drugiego człowieka – wyjaśnia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Marek Kujawski SAC, założyciel i duszpasterz radomskiej placówki.
W tym roku uczestnikom spotkania będą towarzyszyły słowa: „Wiara a jakość posługi”. – Inspirację hasła konferencji czerpiemy z corocznego tematu Roku Duszpasterskiego. Tegoroczne jest jak najbardziej właściwe na hospicyjną konferencję, patrząc na nasze hospicja przez cały ten okres 30-lecia realizacji idei hospicyjnej na ziemi polskiej – dodaje kapłan. Jednocześnie ks. Marek Kujawski zaznacza, że „wiara wolontariuszy, wiara środowiska, w którym przebywają chorzy, ma bardzo istotny wpływ na życie chorych w stanach terminalnych, ich rodzin i osieroconych w tym trudnym dla nich czasie, a także na jakość niesionej posługi i jej odbiór przez chorych i rodziny”.
Zgodnie z tradycją oprócz wykładów i prelekcji uczestnicy konferencji będą gromadzili się na modlitwie i Eucharystiach, dziękując za dotychczasową posługę wolontariuszy i jednocześnie prosząc o kolejne osoby gotowe do niesienia bezinteresownej pomocy innym.
VII Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego odbędzie się w Radomiu w dniach 26-28 września br. Zainauguruje ją dziś o godz. 19.30 nabożeństwo pokutne, adoracja i Msza św. w kaplicy kościoła Królowej Apostołów (ul. Młodzianowska 124). W sobotę w auli Wyższej Szkoły Biznesu (ul. Kolejowa 22) o godz. 9.00 rozpocznie się całodniowa konferencja.
Izabela Kozłowska
Nasz Dziennik, 26 września 2014
Autor: mj