Obrońcy życia wybierają Jana Pawła II na swojego patrona
Treść
Środowiska pro-life z całego świata w specjalnym liście do Ojca Świętego Benedykta XVI zwróciły się z prośbą, by ustanowił bł. Jana Pawła II oficjalnym patronem obrońców życia. Podkreśliły jednocześnie, iż encyklika "Evangelium vitae" Jana Pawła II jest proroczym dokumentem, będącym "drogowskazem w służbie obrony życia". Członkowie Światowej Krucjaty Modlitwy wezwali wszystkie organizacje pro-life, by wsparły prośbę do Benedykta XVI, która ma na celu ustanowienie bł. Jana Pawła II patronem obrońców życia na całym świecie.
Przedstawiciele Światowej Krucjaty Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life) w liście do Benedykta XVI podziękowali za niedawną beatyfikację Papieża Polaka, podkreślając wielkie zaangażowanie błogosławionego w obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. - Te słowa stały się dla nas inspiracją do podjęcia światowej krucjaty za życiem - wyjaśnia dr inż. Antoni Zięba, jeden z pomysłodawców Światowej Krucjaty Modlitwy.
W rozmowie z portalem LifeSiteNews ks. Frank Pavone, dyrektor organizacji Księża za Życiem, przypomina, że oddanie i entuzjazm Jana Pawła II w sprawie obrony życia kształtowały cały jego pontyfikat. Judie Brown, przewodnicząca organizacji American Life League i członkini Papieskiej Akademii "Pro Vitae", zwraca z kolei uwagę, że beatyfikacja Jana Pawła II "zwiększa wagę jego wysiłków jako faktycznego lidera światowego ruchu obrony życia".
Także dr Marek Czachorowski, pracownik Katedry Etyki na KUL oraz członek Papieskiej Akademii "Pro Vitae", popiera tę inicjatywę. - Sam Jan Paweł II w jednej z prywatnych wypowiedzi określił siebie jako "papieża życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa". Całe jego nauczanie, wszystko to, co robił, znacznie poprawiło prawodawstwo w wielu krajach oraz zmieniło mentalność ludzi - podkreśla dr Czachorowski, dodając, iż to właśnie list Jana Pawła II do członków konferencji ONZ w 1994 roku sprawił, iż wiele państw nie poparło inicjatywy zgromadzenia ONZ zachęcającej do uprawomocnienia aborcji. Etyk podkreśla jednocześnie, że bez wkładu Jana Pawła II nie byłaby możliwa walka o całkowity zakaz aborcji w Polsce. - Dziś widzimy, że na naszych oczach ta walka się toczy. Widzimy, jak bardzo zmieniło się myślenie Polaków na temat aborcji. Wszystko to zawdzięczamy Janowi Pawłowi II, dlatego uważam, że inicjatywa ogłoszenia go patronem obrońców życia jest bardzo trafna - podkreśla dr Czachorowski. W obecnie prowadzonej debacie nad całkowitym zakazem aborcji wielu posłów powoływało się na Jana Pawła II. - Mam nadzieję, że posłowie coraz bardziej będą przyswajali sobie jego nauczanie. Bo tu nie chodzi o fotografowanie się z Papieżem czy hierarchami, ale o to, by żyć nauką Kościoła, tym, czego uczył nas umiłowany Jan Paweł II - podkreśla Mariusz Dzierżawski, prezes fundacji Pro - Prawo do Życia, inicjator akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy zakazującej aborcji.
Światowa Krucjata Modlitwy w intencji obrony życia człowieka została zapoczątkowana 13 października 2007 roku. Jak czytamy na stronie www.world-prayer-for-life.org, w 90. rocznicę objawień fatimskich w łagiewnickim sanktuarium obrońcy życia rozpoczęli modlitwę w intencjach przebłagania miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia każdego człowieka oraz zapewnienie w ustawodawstwie wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2011-07-06
Autor: jc