Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obrazy malowane kamieniem

Treść

W ramach festiwalu "Przestrzeń dla sztuki" w podziemnych lochach w Sandomierzu - trasie turystycznej biegnącej pod Rynkiem Starego Miasta, otwarta została niecodzienna wystawa Jacka Andrzejewskiego "Kamienikony".

Artysta rzeźbiarz, grafik, ukończył szkołę Kenara w Zakopanem i Studia Grafik-Design w Krefeld, w Niemczech. Zasłynął jako twórca obrazów "malowanych kamieniem", nowej i niezmiernie fascynującej formy w dziejach naszej sztuki. Kamienne obrazy powstają w ten sposób, że najpierw artysta wyszukuje kamienie o ciekawych wzorach, barwach, strukturze, jak mówi: wsłuchując się w ich mowę, następnie zestawia je w pewną całość, wyczarowując niezwykłe postacie, np. jeźdźca, anioła, człowieka w balonie, damę w kapeluszu, Guliwera, spacerujące czy tańczące pary, a także kolorowe motyle i różne zwierzęta. Czasami kompozycje te przypominają witraże. Swoje kamienne obrazy Jacek Andrzejewski tworzy bez obróbki mechanicznej. W tego rodzaju malarstwie kamienie zastępują farby, zamiast płótna jest wykorzystywane szkło, drewno lub kamienna płyta.
Kamienną galerię swych obrazów, przestrzeń malowaną kamieniem nazywa artysta "Kamienikonem". Doskonale wkomponowują się one w różne wnętrza, jak i plenery. - Dzięki pokorze wobec kamieni można odkryć ich opowieści. One bowiem swe historie ograniczają jedynie przez swój rozmiar i wagę. Ukazują mi duszę - twory z całkiem innego świata - spotkanie z nimi ma jednak ludzki wymiar, bliski, zrozumiały, miewają również jak my... poczucie humoru - wyznaje artysta.
Wystawa "Kamienikony" Jacka Andrzejewskiego w podziemnych lochach sandomierskich czynna będzie do połowy września br.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2006-08-21

Autor: wa