Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obrady Episkopatu Polski

Treść

Nowy statut i wprowadzenie w seminariach duchownych okresu propedeutycznego to jedne z głównych tematów zakończonego wczoraj w Warszawie 349. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Podczas dwudniowych obrad księża biskupi poruszyli również najważniejsze problemy dotyczące życia społecznego. W komunikacie wydanym po obradach księża biskupi wezwali do wprowadzenia ustawowego zapisu zabraniającego stosowania metody zapłodnienia in vitro.

"Zatroskani o praworządność w naszej Ojczyźnie, prosimy Parlamentarzystów o uchwalanie służących dobru Polaków ustaw, także odnoszących się do obrony życia nienarodzonych oraz prawnego zakazu stosowania zapłodnienia in vitro" - napisali księża biskupi w komunikacie wydanym po zebraniu. W dokumencie przypomnieli najważniejsze zagadnienia, jakie były przedmiotem obrad plenarnych. Wyrazili także swoją solidarność z prześladowanym w Sudanie i Wietnamie Kościołem. "Nasza solidarność z prześladowanymi niech zostanie wypowiedziana modlitwą różańcową, postem, umartwieniami oraz wyrażona wsparciem materialnym" - zachęcili wiernych hierarchowie.
Jak oznajmił podczas konferencji prasowej ks. bp Stanisław Budzik, obowiązujący od wczoraj nowy statut Episkopatu ustanawia nowe ciało decyzyjne tego gremium, jakie stanowić będzie Rada Biskupów Diecezjalnych. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że w jej skład wchodzić będą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni.
Nowy statut wprowadził również istotne zmiany w Radzie Stałej KEP. Zgodnie z jego postanowieniami, stałe miejsce w tym gremium zajmie Prymas Polski, któremu przyznano honorowe pierwszeństwo wśród biskupów. Jak stwierdził ks. bp Budzik, Rada Stała składać się będzie z członków z urzędu (przewodniczący, zastępca i sekretarz generalny KEP, Prymas Polski oraz kardynałowie pełniący funkcję biskupa diecezjalnego) oraz z ośmiu członków z wyboru, wśród których będzie również dwóch biskupów pomocniczych. Tych ostatnich wybrano podczas zakończonego wczoraj zebrania plenarnego. Zostali nimi: ks. bp Marek Jędraszewski z Poznania i ks. bp Wojciech Polak z Gniezna.
Jak powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, nowy statut został uchwalony na 343. Zebraniu Plenarnym Episkopatu w marcu ubiegłego roku, a ostatecznie zatwierdzony przez watykańską Kongregację ds. Biskupów w maju bieżącego roku.
O kanonizacji ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, której w najbliższą niedzielę dokona w Watykanie Ojciec Święty, mówił podczas konferencji ks. abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski poinformował, że w uroczystości kanonizacji weźmie udział ok. 5 tys. Polaków, w tym 1,5 tys. z zagranicy. Z kolei ks. Rafał Markowski, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nakreślił program uroczystości, które rozpoczną się Mszą Świętą już w sobotę, 10 października, o godz. 18.00 w rzymskim kościele pw. Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. kard. Józef Glemp. Natomiast w poniedziałek, 12 października, o godz. 11.00 przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski wraz z księdzem Prymasem koncelebrować będą w bazylice watykańskiej Mszę św. dziękczynną za kanonizację.
Sebastian Karczewski
"Nasz Dziennik" 2009-10-08

Autor: wa