Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obrady Episkopatu

Treść

O nowym programie duszpasterskim, sprzeciwie sumienia, autonomii państwa i Kościoła – o tych i innych zagadnieniach dyskutować będą polscy biskupi podczas 366. zebrania plenarnego. Dwudniowe obrady Episkopatu rozpoczynają się dziś w Warszawie.

Episkopat Polski w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi ma przypomnieć zasady uczestnictwa katolików w wyborach. Księża biskupi wielokrotnie wskazywali, że uczestnictwo w wyborach to nasz obywatelski obowiązek, a katolicy, głosując na danego kandydata, winni kierować się kryteriami moralnymi.

Jednym z tematów, jakie omówią biskupi, będzie ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń kapłańskich. Z racji tego, że do drzwi seminariów duchownych na terenie całej Polski coraz częściej pukali starsi mężczyźni, w Krakowie zostało utworzone seminarium dla późnych powołań. Jest ono odpowiedzią na „znaki czasu”, na co zwrócono uwagę we wstępie jego statutu. Cel tego seminarium to „przygotowanie do sakramentu święceń kandydatów, którzy ze względu na wiek (zasadniczo: 35.-60. rok życia) wymagają odrębnego toku formacji”. Siedzibą seminarium jest budynek przy parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie (os. Szklane Domy). Studia teologiczne kandydaci będą odbywać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Podczas obrad biskupi podejmą też zagadnienia związane z nową ewangelizacją w Kościele w Polsce. Inicjatorem nowej ewangelizacji był św. Jan Paweł II. Synod biskupów o nowej ewangelizacji zwołał Benedykt XVI, ale również Papież Franciszek w swoim nauczaniu wskazuje na jej ogromne znaczenie. W Kościele w Polsce podejmowanych jest wiele przedsięwzięć w ramach nowej ewangelizacji, dokumentuje to m.in. strona nowaewangelizacja.org.

Jak zapowiada Biuro Prasowe KEP, podczas spotkania biskupi wysłuchają również informacji koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adama Żaka SJ. Omówione zostaną sprawy liturgiczne, prawne i edukacyjne. Wybrani zostaną biskupi do komisji, rad i zespołów – na miejsca tych, których prace w tychże się zakończyły.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 7 października 2014

Autor: mj