Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obraduje Episkopat Polski

Treść

Dialog Kościoła katolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, głos w sprawie mediów publicznych, dokument społeczny Episkopatu - to niektóre z tematów poruszanych w czasie 351. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Dwudniowe obrady rozpoczęły się wczoraj w Warszawie.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W homilii ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski, nawiązał do obecnej sytuacji w naszym kraju. Wezwał polityków, by w przedwyborczych kampaniach nie składali obietnic, które są nierealne do zrealizowania. - Po 60 latach od wojny i po 20 latach od uzyskania niezależności - nie możemy się wybić na jedność Narodu, podjąć uchwał o fundamentalnym etycznym znaczeniu, o pełnym szacunku dla poczętego życia i każdego z Bożych praw, o wyeliminowaniu kłamliwych obietnic, o szacunku do świętości ojczyźnianych ołtarzy - ubolewał ksiądz arcybiskup. Przytoczył także fragment przemówienia ks. abp. Felińskiego, który apelował do kapłanów, by strzegli praw Kościoła i nie ugięli się przed nakazem działania przeciwko swojej wierze. Jak podkreślił ks. abp Michalik, także dziś każdy chrześcijanin musi w pewnych momentach powiedzieć: "Nie możemy milczeć". Jak podkreślił, nie można udawać, że nie widzi się "nieuczciwości, zaniku kultury i ducha w Narodzie, bezradności wobec mafijnych układów, konsumpcji i wyprzedaży miejsc pracy". - Non possumus: nie możemy milczeć, gdy o prawo do zabijania dziecka poczętego dobija się po międzynarodowych sądach matka i kiedy za nazwanie zabójstwa niewinnego, bezbronnego dziecka morderstwem karze się redaktora katolickiego pisma - dodał przewodniczący KEP, nawiązując do procesu przegranego przez ks. Marka Gancarczyka, redaktora "Gościa Niedzielnego".
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych w czasie odbywającego się zebrania Episkopatu jest dialog z Cerkwią Prawosławną i kwestie pojednania polsko-rosyjskiego. - Trzeba wejść w mentalność drugiej strony i jej sposób myślenia, a to nie jest takie proste - podkreślił ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski przez rozpoczęciem obrad. Jak wyjaśnił, niedawno rozpoczęły się prace nad dokumentem Kościołów o pojednaniu polsko-rosyjskim, a zawarte w nim słowa muszą być wyrazem wierności przekonaniom. Przewodniczący KEP nie wykluczył, że już podczas obecnego zebrania Episkopatu zostanie powołany specjalny zespół, który ze strony polskiej będzie odpowiedzialny za przygotowanie wspólnego dokumentu.
Księża biskupi ustanowili wczoraj dla wszystkich diecezji Niedzielę Biblijną i następujący po niej Tydzień Biblijny. Będzie ona obchodzona zawsze w trzecią niedzielę wielkanocną. W tym roku przypadnie 18 kwietnia.
W pierwszym dniu obrad księża biskupi rozmawiali także o sytuacji mediów publicznych w naszym kraju. Referujący tę kwestię ks. abp Henryk Muszyński, Prymas Polski, podkreślił, że "media publiczne są istotnym dobrem wspólnym, za które wszyscy ponosimy odpowiedzialność". Wskazał także na ich znacznie "w zakresie troski o polskie dziedzictwo kulturowe, w tym religijne, tak istotne dla kształtowania patriotyzmu i tożsamości narodowej". Księża biskupi zabiorą głos w tej sprawie w komunikacie wydanym na zakończenie zebrania.
W czasie obrad hierarchowie rozmawiali także o szczegółach pierwszej od 40 lat Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów na Jasną Górę. Główne uroczystości zaplanowano na 1 maja, a poprzedzi je Apel Jasnogórski. Potwierdzona jest już obecność prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa ks. kard. Claudio Hummesa. Z tej okazji swoje orędzie do polskich kapłanów wystosuje Benedykt XVI. Hasłem pielgrzymki będą słowa: "Wierność Chrystusa, wierność kapłana", które są mottem przeżywanego obecnie Roku Kapłańskiego. - Zwróciliśmy się z apelem do wszystkich księży o udział w spotkaniu - podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Jako wotum księża złożą Jasnogórskiej Pani księgę z nazwiskami kapłanów, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej, oraz tych, którzy stali się ofiarami reżimu komunistycznego. Kapłani zaniosą też do sanktuarium urnę z ziemią z miejsc kaźni duchowieństwa w Polsce i za granicą.
MMP, KAI
Nasz Dziennik 2010-03-09

Autor: jc