Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obniżka płac niezgodna z Konstytucją

Treść

Zarówno sprawy niecierpiące zwłoki, np. pensje dla nauczycieli, kwestie awansu zawodowego tej grupy społecznej czy rozpoczęcie roku szkolnego, jak i sprawy odnoszące się do dalszej przyszłości i wymagające rozwiązań systemowych poruszono wczoraj na spotkaniu szefa resortu Romana Giertycha z prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" (SKOiW).

Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, wicepremier i minister edukacji Roman Giertych przedstawił plany budżetowe resortu na nadchodzący rok, w tym propozycję 7-procentowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Projekt ten zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Związkowcy odnieśli się też do propozycji obniżenia od 1 września płacy nauczycielom, którzy mają uznawane kwalifikacje, a - zgodnie z rozporządzeniem - spadną z pozycji płacowej o 200-300 zł. Prezydium SKOiW jest zdania, iż wynagrodzenia powinny pozostać na obecnym poziomie. - Uważamy, że jest to rozwiązanie niekonstytucyjne - mówi Stefan Kubowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Resort obiecał, że do końca tygodnia przeanalizuje możliwość zmiany rozporządzenia pod względem prawnym. Związkowcy zaznaczyli, że jeśli rozporządzenie pozostanie bez zmian, zwrócą się do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Poruszono również kwestię egzaminu maturalnego i cen podręczników, które miały być tańsze, a tymczasem drożeją. Prezydium SKOiW ustosunkowało się do propozycji MEN zaliczania matury z jedną oceną negatywną.
- Uzgodniliśmy, że nie będziemy blokować rozporządzenia, natomiast zapisaliśmy, że na przyszłość będziemy rozmawiać o rozwiązaniach systemowych - zaznacza Kubowicz.
Aby rozwiać wątpliwości samorządów, które zastanawiają się, czy płacić nauczycielom pensje od 1, czy od 4 września, ustalono, że minister prześle specjalne pismo do kuratorów interpretujące przepisy prawa. - Z ustawy wynika, że rok szkolny zaczyna się zawsze 1 września, a kończy 31 sierpnia. Natomiast zajęcia dydaktyczne zaczynają się 4 września - tłumaczy Stefan Kubowicz.
Aneta Jezierska

"Nasz Dziennik" 2006-08-22

Autor: wa