Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obligacje na miliard euro

Treść

Rusza największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce. Spółka Polskie LNG podpisała wczoraj list intencyjny z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz umowy z 11 bankami komercyjnymi na finansowanie budowy terminalu na gaz skroplony w Świnoujściu. Banki zobowiązały się do wykupu obligacji LNG o wartości blisko miliarda euro na realizację inwestycji, natomiast list intencyjny z EBOR opiewa na kwotę 200 mln euro.
W styczniu podpisano umowy z bankami Pekao SA i PKO BP SA na przygotowanie systemu finansowania inwestycji. Oba podmioty pozyskały kolejne banki dla inwestycji, które wyraziły gotowość do podpisania umów ze spółką Polskie LNG. Każdy z 11 banków zadeklarował wykup obligacji o wartości minimum 75 mln euro, co łącznie daje astronomiczną kwotę 825 mln euro. Wśród 11 banków znalazły się m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Nordea, Bank BNP Fortis oraz Bank Société Générale.
Jak informował wczoraj prezes spółki Polskie LNG Zbigniew Rapciak, otwarcie terminalu planowane jest na 30 czerwca 2014 roku. Początkowo dostarczy on 5 mld m sześc. gazu, tj. 33 proc. rocznego zapotrzebowania Polski. Docelowo ok. 2017 r. ma zwiększyć wydajność do 7,5 mld m sześciennych. W 2030 r. nasz kraj ma zużywać 21 mld m sześc. gazu.
To największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce. Umowa na dostawę do Świnoujścia gazu skroplonego z Kataru dotyczy 1,3 mld m sześciennych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało także umowę z Gaz-Systemem na korzystanie z terminalu. W połowie roku Polskie LNG ma wybrać konsorcjum, które zbuduje terminal, a we wrześniu ma ruszyć budowa gazoportu.
W związku z budową terminalu Gaz-System zamierza sfinansować inwestycje na sumę 5 mld złotych. Zbudowane zostaną m.in. magistrale przesyłowe o długości tysiąca kilometrów.
Polskie LNG wystąpiło także o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (456 mln zł) oraz wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście o sumę 80 mln euro z tzw. Recovery Plan.
Wczoraj senacka Komisja Gospodarki Narodowej przyjęła ustawę o inwestycjach towarzyszących związanych z budową terminalu LNG. Chodzi m.in. o rozbudowę połączenia gazowego z Niemcami w Lassowie, które ma być elementem planu dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie połączenie to ma wydajność około 900 mln m sześc. gazu rocznie (8 proc. dostaw do Polski), a po rozbudowie wzrosłoby do 1,5 miliarda. Jak informuje resort skarbu, w latach 2013-2014 mają rozpocząć działalność elektrownie gazowe, co zwiększy zapotrzebowanie na błękitne paliwo w Polsce.
Paweł Tunia
Nasz Dziennik 2010-03-04

Autor: jc