Obchody 50. rocznicy słynnego listu biskupów
Treść
Na Jasnej Górze odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 50. rocznicę polsko – niemieckich listów o pojednaniu. Wezmą w nich udział polscy i niemieccy księża biskupi, którzy wspólnie odprawią Mszę Świętą.
„Przebaczamy i prosimy o wybaczenie” – to najczęściej cytowany fragment przełomowej korespondencji Episkopatów Polski i Niemiec. Jej inicjatorem był ks. abp Bolesław Kominek, ordynariusz wrocławski pochodzący z Radlina.
W Częstochowie o godz. 16.30 w kaplicy Matki Bożej Różańcowej rozpocznie się spotkanie, w którym uczestniczyć będą delegaci episkopatów z obydwu krajów. Głos zabiorą ich przewodniczący: abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx. Podpisane zostanie wspólne oświadczenie biskupów z Polski
i Niemiec.
Następnie o godz. 17.00 rozpocznie się panel dyskusyjny, m.in. z udziałem współprzewodniczących polsko-niemieckiej grupy kontaktowej: abp. Ludwiga Schicka i abp. Wiktora Skworca.
Kulminacyjny moment obchodów rozpocznie się o godz. 18.30. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej biskupi z obydwu krajów wspólnie celebrować będą Mszę św. w języku łacińskim w intencji pojednania i pokoju na świecie, której przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi kard. Reinhard Marx.
Natomiast wieczorem w bibliotece klasztoru jasnogórskiego odbędzie się braterskie spotkanie przedstawicieli obydwu episkopatów.
Ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, zwrócił uwagę, że orędzie polskich hierarchów sprzed pół wieku spowodowało wśród ludzi życzliwych Kościołowi zdumienie, szacunek i zachwyt.
– Ten list trzeba było czytać z wiarą, w atmosferze takiej, w jakiej był napisany – to jest podstawowa rzecz. I sposób interpretowania: nie przekładać własnych kryteriów, własnych perspektyw, intencji, celów, tylko wczuć się w atmosferę napisania tego listu. Pan Jezus swoim nieprzyjaciołom, tym, którzy go ukrzyżowali, przebaczył. Umarł za tych grzeszników, którzy wyrządzają Bogu krzywdę każdym przestąpieniem Bożych przykazań – zamiast miłości okazują mu niewdzięczność, niechęć, niekiedy bunt. Biskupi poszli za tym głosem sumienia i głosem ewangelii, skonsultowali biskupów niemieckich i wystosowali ten list – powiedział ks. arcybiskup Józef Michalik.
List, skierowany do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 roku stał się przełomem w relacjach polsko-niemieckich. Podpisało się pod nim 34 polskich biskupów wśród nich m.in. prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski ks. abp Karol Wojtyła.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 22 listopada 2015
Autor: mj