Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obchody 25-lecia "Solidarności"

Treść

Stalowa Wola

Na uroczystości przybyło z regionu wiele osób internowanych i represjonowanych w stanie wojennym, ci, którzy tworzyli "Solidarność", i komisje zakładowe.
Ksiądz biskup Andrzej Dzięga, pasterz sandomierski, w obecności ks. bp. Edwarda Frankowskiego, honorowego biskupa "Solidarności", Stanisława Krupki, pierwszego przewodniczącego "Solidarności" Huty Stalowa Wola i Regionu Ziemia Sandomierska, oraz Andrzeja Kaczmarka, obecnego przewodniczącego regionalnej "Solidarności", odsłonił i poświęcił pamiątkową tablicę "Solidarności". Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do bazyliki Matki Bożej Królowej Polski. W homilii ks. bp Edward Frankowski podkreślił, że "Solidarność" zawsze będzie się kojarzyć z ożywieniem tradycji narodowych i patriotycznych oraz z potrzebą respektowania praw wszystkich pokrzywdzonych i najsłabszych, zwłaszcza tych, którzy bronić się nie potrafią. - Zawsze będziemy wspominać Sierpień '80 jako czas dojrzewania Narodu zjednoczonego z Bogiem i braćmi we wspólnym dążeniu do budowania Ojczyzny w prawdzie i miłości - powiedział hierarcha. Przypomniał, że "Solidarność" była tworzona w oparciu o katolicką naukę społeczną i w ciągłej modlitwie za Ojczyznę. U źródeł
"Solidarności" stali ks. kard. Stefan Wyszyński i Ojciec Święty Jan Paweł II, a w diecezji - wówczas przemyskiej - ks. abp Ignacy Tokarczuk.
Sierpniowe strajki 1980 r. poderwały pracowników HSW do tworzenia niezależnych struktur związkowych "Solidarności" - ks. bp Edward Frankowski był inicjatorem ich powstania. Zawiózł dokumenty związków HSW do rejestracji w Gdańsku, przekazał związkowcom nagłośnienie i dla twórców "Solidarności" szeroko otworzył podwoje plebanii, gdzie cieszyli się azylem, wsparciem, obroną i pomocą. Związki popierał i udzielał im ogromnej pomocy ks. abp Ignacy Tokarczuk.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2005-08-22

Autor: ab