Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Obamacare" niezgodna z konstytucją

Treść

Wirginia jest już dwudziestym stanem, który wyraził swój sprzeciw wobec proponowanej przez prezydenta USA Baracka Obamę reformy służby zdrowia. Zdaniem sądu federalnego w Wirginii, prezydencka reforma jest niezgodna z amerykańską konstytucją.
Sędzia Henry E. Hudson, przewodniczący sądu federalnego w Richmond, stwierdził, że Kongres nie posiada władzy nad krajową konstytucją, która pozwalałaby mu na wprowadzenie przepisów nakazujących obywatelom wykup ubezpieczeń pod karą grzywny lub też pobieranie przez rząd składki ubezpieczeniowej np. w formie podatku. Ten wyrok jest już kolejnym wyrazem sprzeciwu wobec reformy zdrowotnej nazywanej w USA "Obamacare". Wirginia jest dwudziestym stanem, który uznaje plan prezydenta za niezgodny z konstytucją. Jak podkreślają komentatorzy, wszystko wskazuje na to, że projekt Obamy najprawdopodobniej znajdzie się w Sądzie Najwyższym. W najbardziej kontrowersyjnym punkcie prezydencka ustawa zakłada, że wszyscy dorośli obywatele USA będą zobligowani do płacenia składki ubezpieczeniowej, co ma pozwolić firmom ubezpieczeniowym na sfinansowanie opieki zdrowotnej na dotychczasowym poziomie. Obecnie stanowi to spory problem dla amerykańskiej służby zdrowia w związku z kłopotami finansowymi, w jakie popadła w ostatnich latach.
"Pomimo godnych pochwały intencji Kongresu, którymi są zapewnienie wszechstronnej i nowoczesnej służby zdrowia, proces legislacyjny nadal musi być prowadzony w granicach konstytucji" - napisał w uzasadnieniu sędzia Hudson. "W samym swoim rdzeniu dyskusja na ten temat nie dotyczy regulacji biznesu ubezpieczeniowego czy tworzenia schematu uniwersalnych ubezpieczeń społecznych, ale praw jednostki do wyboru i do dobrowolnego współuczestnictwa" - czytamy. Hudson podkreślił, że Kongres, w taki sposób przekraczając swoje uprawnienia, stwarza niebezpieczny precedens, który mógłby rozprzestrzenić się na inne obszary. Swoją decyzją okręgowy sąd federalny w Wirginii ustosunkował się do pozwu wniesionego przeciw nakazowi ubezpieczenia się przez prokuratora generalnego tego stanu Kena Cuccinellego.
Łukasz Sianożęcki
Nasz Dziennik 2010-12-15

Autor: jc