Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obamacare nadal wymierzona przeciw życiu

Treść

Zaproponowane ostatnio przez amerykańską administrację zmiany w sprawie przepisów dotyczących obowiązkowego wykupienia przez pracodawców pakietów ubezpieczeń, refundujących m.in. antykoncepcję, środki  wczesnoporonne oraz sterylizację, są pozorne i niewystarczające.

To pierwsze reakcje na opublikowaną 2 lutego przez departament zdrowia i opieki społecznej USA propozycję kontrowersyjnego prawa.

Zmiana polegałaby na rozszerzeniu zakresu pojęcia instytucji religijnej, która mogłaby liczyć na zwolnienie z obowiązkowego ubezpieczenia – informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Według chrześcijańskich prawników reprezentujących największą katolicką sieć medialną na świecie Eternal Word Television Network (EWTN), która jako pierwsza złożyła w tej sprawie pozew przeciwko departamentowi zdrowia i opieki społecznej, po wstępnej analizie przedłożonej propozycji „wnioski są mało obiecujące”.

W specjalnym oświadczaniu prezes zarządu EWTN Michael P. Warsaw zaznaczył, że choć ta propozycja zmiany prawa mogłaby ułatwić instytucjom bezpośrednio związanym z Kościołem zwolnienie z obowiązkowych ubezpieczeń, to jednak nie wydaje się, by do takiego statusu mogła się kwalifikować taka spółka jak sieć EWTN.

Zdaniem prezesa, wciąż także brakuje jasnych rozstrzygnięć w przypadku firm, które same się ubezpieczają. –  Rządowa nota po prostu odwleka stawienie czoła problemowi – dodaje Warsaw, który podobnie jak obrońcy życia sugeruje, że tylko całkowite unieważnienie przepisów w sprawie przymusowych ubezpieczeń refundujących antykoncepcję jest gwarancją przestrzegania swobód religijnych.

Obrońcy życia przedłożone przez administrację propozycje nazywają wprost „sztuczką księgową” – wyjaśnia KAI.

Ks. Frank Pavone z organizacji pro-life „Księża za Życiem” uważa, że tylko całkowita rezygnacja z forsowanych ubezpieczeń, które łamią sumienia wierzących, byłaby dobrym rozwiązaniem.

Przypomnijmy, że ustawa tzw. Obamacare nakłada przez rząd federalny obowiązek wykupu pakietu ubezpieczeń przez wszystkich pracodawców, także katolickich, refundujących koszty środków antykoncepcyjnych, wczesnoporonnych oraz sterylizacji.

Nasz Dziennik Poniedziałek, 4 lutego 2013

Autor: jc