Obama rozpoczął europejskie tournée
Treść
Prezydent USA Barack Obama od 24-godzinnej wizyty w Irlandii rozpoczął swoją sześciodniową podróż po Europie, podczas której odwiedzi cztery kraje, w tym Polskę. Głównym punktem jego pobytu w Irlandii będzie wygłoszenie przemówienia pod gołym niebem w dublińskim College Green, w tym samym miejscu, w którym w 1995 roku wystąpił Bill Clinton. Obama spotka się też z prezydent Irlandii Mary McAleese.
Obama odwiedził wieś Moneygall, skąd wywodzi się jego praprapradziad ze strony matki. Wyemigrował on do USA w 1850 roku. Dlatego prezydent USA może teraz mówić, że jest w 5 procentach Irlandczykiem. Wcześniej w swoim wystąpieniu podczas konferencji prasowej z premierem Irlandii Endą Kennym podkreślał, że Stany Zjednoczone i Irlandię łączą więzy krwi, a nie tylko interesy czy polityka zagraniczna.
W następnych dwóch dniach Obama będzie przebywał w Wielkiej Brytanii, która jest najważniejszym europejskim sojusznikiem USA. W odróżnieniu od wizyty w Polsce, która ma rangę wizyty roboczej, do Londynu przybędzie z oficjalną wizytą państwową, czemu towarzyszy odpowiedni ceremoniał.
W czwartek i piątek rano prezydent USA będzie uczestniczył w szczycie państw klubu G8, największych potęg gospodarczo-politycznych na świecie, który tym razem odbędzie się we francuskim kurorcie Deauville. Na dłuższych rozmowach Obama spotka się tam m.in. z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym i prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.
Obama dotrze do Polski w piątek po południu i tego samego dnia będzie honorowym gościem na kolacji z udziałem przybyłych na szczyt w Warszawie przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W sobotę odbędzie rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Spotka się też m.in. z rodzinami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.
Jak poinformowali najbliżsi współpracownicy Obamy z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, głównymi wątkami jego rozmów w Warszawie będą: współpraca wojskowa Polski z USA, dwustronna i w ramach NATO, udział polskich oddziałów w operacji w Afganistanie, problemy bezpieczeństwa europejskiego, a także polsko-amerykańska wymiana gospodarcza.
ŁS, PAP
Nasz Dziennik 2011-05-24
Autor: jc