Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obama podpisał budżet

Treść

Prezydent USA Barack Obama podpisał w sobotę budżet, czyli ustawę o wydatkach rządu na bieżący rok podatkowy.
Wcześniej ustawę uchwalił Senat USA, a w piątek została przyjęta przez Izbę Reprezentantów. Proces planowania finansów publicznych jest jednak mocno spóźniony, gdyż rok rozliczeniowy dla podatków i wydatków rządowych rozpoczyna się w USA 1 października. Dzięki uchwaleniu ustawy udało się uniknąć zatrzymania prac administracji federalnej, czego obawiano się wcześniej z powodu stałych sporów w Kongresie między Demokratami, którzy tworzą administrację, a mającymi większość w Kongresie Republikanami. W sobotę Senat uchwalił również przedłużenie o dwa miesiące przejściowego obniżenia podatku od płac na ubezpieczenia społeczne, czyli fundusz emerytalny (Social Security) i fundusz ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare) oraz osób najbiedniejszych (Medicaid). Ta sama ustawa przedłużyła także wypłacanie zasiłków dla bezrobotnych.
Wydłużenie wakacji podatkowych o dwa miesiące komentuje się jako połowiczny sukces współpracy obu partii w Kongresie. Według pierwotnego projektu ustawy, niższe podatki od płac miały obowiązywać przez cały rok. Skrócenie tego terminu oznacza, że w lutym znowu dojdzie do wznowienia sporów na temat finansów publicznych. Demokraci domagają się, by podwyższyć podatki (przede wszystkim od najzamożniejszych Amerykanów), czemu stanowczo sprzeciwiają się Republikanie, uznając taki krok za nieefektywny.
Budżet USA (największy na świecie) przewiduje dochody w wysokości 2,6 bln USD i wydatki ponad 3,7 bln USD. W Stanach Zjednoczonych występuje zatem deficyt wynoszący ok. 1,1 bln USD. Według strategii ekipy Obamy deficyt ma zostać całkowicie zredukowany w ciągu 10 lat. Republikanie domagają się jeszcze szybszego przywrócenia równowagi finansowej.
Piotr Falkowski
Nasz Dziennik
Poniedziałek, 19 grudnia 2011, Nr 294 (4225)

Autor: jc