Obama już świętuje sukces
Treść
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła forsowany przez prezydenta Baracka Obamę plan reformy służby zdrowia. Projekt przeszedł minimalną przewagą głosów - 220 "za", 215 "przeciw". Zanim jednak dokument ten zostanie wdrożony w życie, musi jeszcze zostać zaaprobowany przez Senat, który pracuje nad jego własną wersją.
W związku z wielką niewiadomą dotyczącą ostatecznego wyniku głosowania prezydent Barack Obama postanowił wyjątkowo odwiedzić Kongres, by spróbować przekonać nadal niezdecydowanych członków swojej partii. Podkreślił - jak informuje BBC - że podobne decyzje podejmuje się "raz na kilkadziesiąt lat". Ostatecznie podczas głosowania za przyjęciem reformy służby zdrowia opowiedziało się 219 demokratów i jeden republikanin - Joseph Cao z Nowego Orleanu. Słowa prezydenta nie przekonały jednak 176 kongresmanów z Partii Republikańskiej i 39 z Partii Demokratycznej.
Barack Obama tuż po ogłoszeniu wyników podkreślił, iż głosowanie to było "momentem historycznym" oraz że jest "absolutnie pewien", iż postulowany przez niego projekt zostanie zaakceptowany także przez Senat. "Dzięki ciężkiej pracy Izby Reprezentantów jesteśmy obecnie dwa kroki od przeprowadzenia w Ameryce reformy ubezpieczenia zdrowotnego" - cytuje słowa prezydenta USA Agencja Reutera. Jeśli zgodnie z przewidywaniami prezydenta Senat przychyli się do sobotniej decyzji Izby Reprezentantów, reforma zdrowia - która była jednym z najważniejszych politycznych zobowiązań Obamy w czasie jego kampanii wyborczej - stanie się faktem. Wówczas obowiązkową opieką medyczną zostaną objęte miliony dotychczas nieubezpieczonych amerykańskich obywateli. W ciągu najbliższych 10 lat będzie to kosztowało budżet 871 mld USD. Forsowany przez Obamę i jego administrację projekt reformy służby zdrowia oznacza bowiem, że Amerykanie, którym zakład pracy nie zapewnia ubezpieczenia, będą musieli obowiązkowo (pod groźbą kar finansowych) wykupić je na planowanej giełdzie firm tej branży. W przypadku zaś osób o niższych dochodach skarb państwa ma dokładać do ich ubezpieczenia.
Projekt reformy zakłada, iż opieką zdrowotną zostanie objętych dodatkowo 36 mln obywateli. Oznacza to, że 96 proc. społeczeństwa ma posiadać ubezpieczenie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych nie ma go ponad 47 mln osób. Kolejne 25 mln dysponuje jedynie najtańszym pakietem, który nie pokrywa kosztów poważniejszych zabiegów.
Senacka debata nad reformą opieki medycznej jest oczekiwana w tym tygodniu.
Marta Ziarnik
"Nasz Dziennik" 2009-11-09
Autor: wa