Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"O wolną Polskę i godność człowieka"

Treść

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie czynna jest okolicznościowa wystawa związana z obchodami 25-lecia 'Solidarności', zatytułowana "O wolną Polskę i godność człowieka. NSZZ 'Solidarność' na Podkarpaciu w latach 1980-1989".

W pierwszej części ekspozycji przedstawiono na tle ogólnopolskich wydarzeń historię podkarpackiej "Solidarności", od pierwszych protestów w zakładach pracy w sierpniu 1980 r. aż do 13 grudnia 1981 r. Następnie ukazano losy ludzi "S" po wprowadzeniu stanu wojennego: internowanych, aresztowanych, wyrzuconych z pracy. Wiele miejsca w tej części wystawy zajmują eksponaty świadczące o podziemnej działalności "Solidarności" oraz różnych stowarzyszeń i grup (wydawnictwa, poczta więzienna, czasopisma, urządzenia poligraficzne, zdjęcia). Główny temat kończy się w 1989 r., czyli po ponownej rejestracji związku i wygranych wyborach parlamentarnych.
Ważnym uzupełnieniem ekspozycji są materiały nawiązujące do działalności NSZZ "Solidarność" na Podkarpaciu w ostatnich 15 latach. Celem prezentacji jest przypomnienie uczestników wielkiego ruchu społecznego i narodowego, którzy w latach 80. XX w. podjęli walkę o prawa pracownicze, obywatelskie i narodowe. Organizatorzy wystawy również młodemu pokoleniu dają szansę na zapoznanie się z jakże ważną i dramatyczną historią pierwszej "Solidarności".
Ekspozycję w Krośnie przygotowało Muzeum Podkarpackie we współpracy z Zarządem Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność".
Mieczysław Pabis, Krosno

"Nasz Dziennik" 2005-09-06

Autor: ab