Przejdź do treści
Przejdź do stopki

O warzywach i współpracy

Treść

Skutki rozwijającej się w Niemczech epidemii zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC są jednym z głównych tematów szczytu UE - Rosja, który odbywa się w Niżnim Nowogrodzie. Tydzień temu Federacja Rosyjska zakazała importu świeżych warzyw pochodzących z wszystkich krajów UE, a przedwczoraj rozszerzyła to na owoce. Komisja Europejska zaprotestowała przeciwko embargu i zażądała jego zniesienia.
Zdaniem KE, rosyjski zakaz jest niewspółmierny do zagrożenia. Komisja Europejska oceniła też, że embargo jest sprzeczne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), do której chce przystąpić Rosja. Moskwa odrzuciła zarzuty Brukseli, oświadczając, że wprowadzanie takich zakazów w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludności jest dozwolone.
UE reprezentują w Niżnim Nowogrodzie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Ze strony Rosji w szczycie biorą udział prezydent Dmitrij Miedwiediew i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jak przekazał ambasador FR przy UE Władimir Czyżow, omawiane będą trzy bloki tematyczne: sprawy globalne, zagadnienia międzynarodowe i kwestie relacji dwustronnych. Sprawy globalne to przede wszystkim konsekwencje światowego kryzysu gospodarczo-finansowego, w tym sytuacja w strefie euro, a także problem ograniczenia globalnego ocieplenia. Wśród zagadnień międzynarodowych na pierwszy plan wysuwa się sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, program atomowy Iranu, kwestie bezpieczeństwa europejskiego, problemy Bałkanów i Kaukazu, a także konflikty regionalne, w tym w Naddniestrzu.
Sprawy dwustronne to tradycyjnie postępy w budowie czterech wspólnych przestrzeni (gospodarczej; wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości; bezpieczeństwa międzynarodowego; nauki, edukacji i kultury), przebieg negocjacji w sprawie nowej umowy UE - Rosja mającej zastąpić wygasłe porozumienie o partnerstwie i współpracy z 1994 roku, problemy związane z akcesją FR do WTO, współdziałanie w rozwiązywaniu kryzysów, współpraca w sferze energetycznej, wspieranie przez UE modernizacji Rosji i perspektywa wzajemnego zniesienia wiz.
Łukasz Sianożęcki, PAP
Nasz Dziennik 2011-06-09

Autor: jc