O światło i siłę dla prześladowanych chrześcijan
Treść
Aby narody Ameryki Łacińskiej dochowywały wierności Ewangelii i cieszyły się coraz większą sprawiedliwością społeczną i pokojem.
Papież Benedykt XVI w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju napisał takie słowa: "Z bólem trzeba stwierdzić, że w niektórych regionach świata nie jest możliwe swobodne wyznawanie i wyrażanie własnej religii bez narażania się na ryzyko utraty życia i osobistej wolności (...). Chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary. Wielu z nich na co dzień spotyka się ze zniewagami i często żyje w lęku z powodu tego, że poszukują prawdy, wierzą w Jezusa Chrystusa i szczerze apelują o uznanie wolności religijnej".
Wrogość wobec chrześcijan przybiera różne formy: od uprzedzeń i wyszydzeń w mediach, poprzez nietolerancję, dyskryminację i represje w sferze publicznej, aż po akty terroru i krwawe prześladowania, a nawet śmierć. Szczególnie dotyczy to państw, w których panują reżimy totalitarne i komunistyczne oraz fundamentalizm religijny: islamski, hinduistyczny czy buddyjski. Obecnie w 52 krajach świata głoszenie Ewangelii jest uznawane za niezgodne z prawem.
Nieludzkie prawa
W Arabii Saudyjskiej obowiązuje zakaz budowy kościołów, noszenia symboli religijnych oraz wieszania obrazów w domach. Za publiczną działalność misyjną czy przejście z islamu na chrześcijaństwo grozi kara śmierci. W Pakistanie obowiązuje wprowadzona w 1986 r. Ustawa o bluźnierstwie: kara dożywotniego więzienia grozi tym, którzy obrażają Koran, a kara śmierci jest przewidziana dla znieważających Mahometa. W praktyce sędziowie orzekają karę śmierci nawet na podstawie fałszywych oskarżeń, bez żadnych dowodów. Prawo to jest dogodnym pretekstem do osobistej zemsty.
Poza krajami od lat znanymi z prześladowań chrześcijan z niepokojem patrzymy na ostatnie zabójstwa polskich misjonarzy, którzy zginęli w krajach dotychczas uznawanych za spokojne i tolerancyjne. 6 grudnia 2010 roku został zastrzelony w Ekwadorze franciszkanin o. Mirosław Karczewski. 18 lutego 2011 r. został zamordowany ks. Marek Rybiński, salezjanin. Jego ciało znaleziono na terenie szkoły, którą prowadzili salezjanie w Manoubie koło Tunisu, stolicy Tunezji.
Braterstwo w modlitwie
Wzmagające się prześladowania wzywają nas do modlitwy. Nie tylko o zaprzestanie prześladowań i wolność religijną. Również o światło i siłę przetrwania dla naszych braci. Terror prześladowań jest często obliczony właśnie na to, aby wyznawcy Chrystusa zamilkli albo opuścili swoje tereny. Potrzeba bardzo wiele wiary i odwagi, aby mimo zagrożenia życia trwać przy Chrystusie i swoją obecnością być światłem w ciemnościach religijnego zaślepienia.
ks. Bogdan Michalski
Nasz Dziennik 2011-03-04
Autor: jc